Νέα ανακοίνωση για απαγόρευση δημόσιων υπαίθριων συναθροίσεων και κάθε είδους πορειών από τις 08:00 το πρωί της Κυριακής έως τις 20:00 το βράδυ, λόγω του ποδοσφαιρικού ντέρμπι Άρης - ΠΑΟΚ στο γήπεδο «Κλεάνθης Βικελίδης», εξέδωσε η Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης.
Ειδικότερα απαγορεύονται οι συγκεντρώσεις και πορείες στις παρακάτω περιοχές:
- Στην περιοχή που οριοθετείται από τις οδούς: Αγνώστου Στρατιώτου-Αγ.Δημητρίου - Μακεδονικής Αμύνης - Ολύμπου - Ελ. Βενιζέλου - Λ. Νίκης - Καρόλου Ντηλ-Καστριτσίου - Μητρ. Γενναδίου - Φιλίππου - Αγνώστου Στρατιώτου
- Στην περιοχή που οριοθετείται από τις οδούς: Αρμενοπούλου-Νικ. Σκλάβου - Ιασωνίδου- Εγνατία-Παλαιών Πατρών Γερμανού- Τσιμισκή - Κούσκουρα - Βογατσικού - Λ.Νίκης-30ης Οκτωβρίου-Λ. Μεγ. Αλεξάνδρου-Μ. Μπότσαρη-Αλ. Παπαναστασίου-Λ. Κων. Καραμανλή-Εγνατία-Εθνικής Αμύνης-Αρμενοπούλου
- Στην πλατεία-μνημείο Λ. Πύργου και την εφαπτόμενη σ’ αυτήν πλατεία αγαλμάτων Μ. Αλεξάνδρου και Κ. Καραμανλή, σε όλη την έκταση αυτών που οριοθετείται από τις οδούς Λ. Νίκης-30ης Οκτωβρίου - Μ. Αλεξάνδρου και
- Σε όλο το πλακόστρωτο της παραλίας που περικλείεται από τις οδούς Λ. Νίκης - 30ης Οκτωβρίου - Λ. Μεγ. Αλεξάνδρου έως το σημείο που η Λ. Μεγ. Αλεξάνδρου τέμνεται με την οδό Μ. Μπότσαρη
Όπως τονίζεται στην ανακοίνωση της αστυνομίας, δεδομένων των παραγόντων και των λοιπών περιστάσεων που συνθέτουν τη συγκεκριμένη περίπτωση, από την πραγματοποίηση συνάθροισης - πορείας:
- επαπειλείται σοβαρός κίνδυνος για τη δημόσια ασφάλεια λόγω πιθανής διάπραξης σοβαρών εγκλημάτων, ιδίως κατά της ζωής, της σωματικής ακεραιότητας, της ιδιοκτησίας και της πολιτειακής εξουσίας και
- απειλείται σοβαρά η διατάραξη της κοινωνικοοικονομικής ζωής, της κυκλοφορίας οχημάτων και πεζών και της λειτουργίας των υποδομών και κοινωφελών εγκαταστάσεων στις συγκεκριμένες περιοχές.