Mαραθώνιος: Ρεκόρ συμμετοχών και προσέλευσης!

Αυτοί είναι οι μεγάλοι νικητές

Ο Κενυάτης Μπρίμιν Μισόι είναι ο μεγάλος νικητής του Μαραθωνίου. Τερμάτισε πρώτος στο κατάμεστο Παναθηναϊκό στάδιο και αποθεώθηκε!

55.000 δρομείς έτρεξαν στον 36ο Μαραθώνιο…
18.500 έτρεξαν στον κλασικό Μαραθώνιο των 42 χιλιομέτρων…

Ρεκόρ συμμετοχών και ρεκόρ προσέλευσης!

15.000 τουρίστες έφτασαν φέτος στην Αθήνα για να πάρουν μέρος στον κλασικό Μαραθώνιο ή να χειροκροτήσουν τους ανθρώπους τους.

Ο Κώστας Γκελαούζος  ήταν ο πρώτος έλληνας αθλητής  που τερμάτισε στα 42 χλμ .ενώ στις γυναίκες η ελευθερία Πετρουλάκη κατέκτησε την πρώτη θέση .

Στα 10 χλμ πρώτος ήταν ο Γιώργος Τάσσης και η Αναστασία Καρακατσάνη, ενώ πρώτη στα 5χλμ. η Ανθή Κυριακοπούλου. Τους αθλητές στηρίζει η wind.

Στα 10 χιλιόμετρα έτρεξε και η δημοσιογράφος του STAR Eιρήνη Ζαρκαδούλα.

Δυνατό μήνυμα ζωής έδωσε και ο σύλλογος «OΡΑΜΑ ΕΛΠΙΔΑΣ» με το δυναμικό «παρών» του στην μεγάλη γιορτή του αθλητισμού. 75 δρομείς, όλοι εθελοντές δότες μυελού των οστών, Γιατροί της Ογκολογικής Μονάδας Παίδων «Μαριάννα Βαρδινογιάννη-Ελπίδα» μέλη της επιτροπής  «ELPIDA Youth» και στελέχη του συλλόγου έτρεξαν στη διαδρομή των 5 χλμ.

Το «ΟΡΑΜΑ ΕΛΠΙΔΑΣ» στον 36ο αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας

Μετά τον τερματισμό το Ζάππειο γέμισε οικογένειες που απόλαυσαν μαζί τη διαδρομή.

Δείτε ολόκληρο το δελτίο ειδήσεων του STAR.