Final 4: Τεράστια πρόκριση του Ολυμπιακού στον τελικό

Έβαλε 27 πόντους στην τρίτη περίοδο και «ισοπέδωσε» τη Μονακό

Στον τελικό της Euroleague, με τρόπο πραγματικά... εκκωφαντικό, προκρίθηκε ο Ολυμπιακός για 9η φορά στην ιστορία του, καθώς επικράτησε της Μονακό με 76-62 στον πρώτο ημιτελικό τουFinal Four του Κάουνας και την Κυριακή (21/5) θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το 4ο τρόπαιο του στη διοργάνωση απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης ή την Μπαρτσελόνα.

Κώστας Παπανικολάου και Σάσα Βεζένκοφ έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό / Φωτογραφία: Eurokinissi

Η «αναιμική» εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και το -12 απέναντι στους Μονεγάσκους (29-41), μετατράπηκε σε... καταιγίδα στο δεύτερο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό, που συμπαρέσυρε στο διάβα του τη Μονακό και την έριξε στο καναβάτσο.

Ο Ολυμπιακός «σφράγισε» τη νίκη από την τρίτη περίοδο / Φωτογραφία: Eurokinissi

Η καταπληκτική τρίτη περίοδος με επιμέρους σκορ 27-2 (!), άλλαξε τα πάντα κι οδήγησε τον Ολυμπιακό στον μεγάλο τελικό της Euroleague. Τρομερή εμφάνιση απ’ τον MVP της κανονικής περιόδου Σάσα Βεζένκοφ που «σταμάτησε» στους 19 πόντους και στα 6 ριμπάουντ, καθοριστικός στις στιγμές που η μπάλα «έκαιγε» κι ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων», Κώστας Παπανικολάου με 15 πόντους (8ρ.) και πολλά μεγάλα καλάθια στο τρίτο δεκάλεπτο.