Hyundai Motorsport:Το πρώτο βάθρο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι

Σε έναν συναρπαστικό αγώνα

Hyundai Motorsport βάθρο παγκόσμιο πρωτάθλημα

Η Hyundai Motorsport κατέκτησε το πρώτο της βάθρο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι (WRC) 2022 της FIA καθώς ο Thierry Neuville και ο συνοδηγός του Martijn Wydaeghe εξασφάλισαν τη δεύτερη θέση στο Ράλι Σουηδίας.Το βελγικό πλήρωμα ήταν αποφασισμένο να ανακόψει την πορεία του Esapekka Lappi και να κατακτήσει μια θέση στο βάθρο. Παράλληλα, το πλήρωμα της Εσθονίας κατάφερε τον ταχύτερο χρόνο και στα δύο περάσματα από την ειδική του Sarsjöliden.

Το αποτέλεσμα 1-3 για την ομάδα στην Power Stage, με τον Tänak να τερματίζει πρώτος και τον Neuville να παίρνει τρεις επιπλέον πόντους, ήταν μια όμορφη αγωνιστική νότα για το τέλος του ράλι. Ένα ακόμη θετικό στοιχείο του Σαββατοκύριακου αποτελεί ο τερματισμός του Solberg και του συνοδηγού του Elliott Edmondson, στην έκτη θέση.