Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Χάλκινο μετάλλιο για τον Πετρούνια

Αφιέρωσε το μετάλλιο στην Ελλάδα και τις κόρες του

Το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των κρίκων στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας, κάνοντας τους Έλληνες υπερήφανους για μία ακόμα φορά. Αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο για τη χώρα μας σήμερα, αφού το πρωί ο Μίλτος Τεντόγλου «πέταξε» στα 8,41 μέτρα και πήρε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του μήκους ανδρών.

Πετρούνιας προπονητής

Στην αγκαλιά του προπονητή του ο Λευτέρης Πετρούνιας

Μία μικρή αστάθεια στην έξοδο, στέρησε από τον Λευτέρη Πετρούνια ένα δεύτερο διαδοχικό χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Πετρούνιας

Ο Λευτέρης Πετρούνιας στον τελικό των κρίκων στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

Ο Ελληνας γυμναστής αφιέρωσε το μετάλλιο στην Ελλάδα και τις δύο του κόρες. Βαθμολογήθηκε με 15.200, ενώ στο πρώτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Κινέζος, Γιανγκ Λιού (15.500β.) και στο δεύτερο ο συμπατριώτης του, Χάο Γιου (15.300).

Ο Πετρούνιας ανέβηκε στους κρίκους, έβδομος κατά σειρά, γεγονός που ήταν ταυτόχρονα πλεονέκτημα και μειονέκτημα. Αφ΄ ενός γνώριζε την απόδοση των αντιπάλων του και κατά συνέπεια ποια βαθμολογία θα του έδινε το χρυσό μετάλλιο και αφ΄ ετέρου είχε το φυσιολογικό άγχος του αθλητή που κυνηγά μία συγκεκριμένη επίδοση.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Χρυσός ο Τεντόγλου με άλμα 8,41

Ο Κινέζος Γιανγκ Λιού, ήταν εξαιρετικός και με 15.500 βαθμούς «έβαλε δύσκολα» στους αντιπάλους του. Ωστόσο, ο Ελληνας Ολυμπιονίκης, έκανε το καλύτερο δυνατό κατά την διάρκεια εκτέλεσης του προγράμματος του, όμως αυτή η αστάθεια στην έξοδο, αποδείχθηκε καταλυτική στην βαθμολογία.

Οι τρεις ολυμπιονίκες στους κρίκους

Ο Λευτέρης Πετρούνιας με τους δύο Κινέζους συναθλητές του που κατέκτησαν το χρυσό και ασημένιο μετάλλιο

Συγκλονίζει ο Ιακωβίδης: Σταματάω, δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση

Η έκπληξη του αγώνα, ήταν ο έτερος Κινέζος, Χάο Γιού, ο οποίος ξεπέρασε τον εαυτό του και με 15.300 βαθμούς, άφησε εκτός βάθρου τον Γάλλο, Σαμίρ Σαϊντ.