Νέα «σφαλιάρα» για Ρεάλ από Μπαρτσελόνα

Άλωσε ξανά το Μπερναμπέου, με 0-1 αυτή τη φορά

Ιστορία έγραψε η Μπαρτσελόνα, η οποία «άλωσε» για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες το Μπερναμπέου.

Οι Καταλανοί επικράτησαν με 1-0 της Ρεάλ και πλέον πήραν κεφάλι στις νίκες στις μεταξύ τους αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας 96 νίκες, 95 ήττες και 51 ισοπαλίες.

Αυτό είχε να συμβεί από το… 1932, καθώς έκτοτε η Μπαρτσελόνα ήταν πίσω από τη «βασίλισσα» στο μεταξύ τους σκορ.

El Clasico: «Φανέλες» αξίας 2,1 δισ. ευρώ στο γήπεδο

Το γκολ για τη Μπαρτσελόνα το πέτυχε ο Ιβάν Ράκιτιτς στο 26ο λεπτό, ενώ ο Μέσι στις καθυστερήσεις έχασε την ευκαιρία για να κάνει το 0-2.

Υπενθυμίζεται ότι οι δύο ομάδες είχαν βρεθεί αντιμέτωπες και πριν από λίγες ημέρες για το Κύπελλο Ισπανίας, με την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε να επικρατεί με το εμφατικό 0-3 μέσα στη Μαδρίτη.