Προβάδισμα πρόκρισης για τη Μπαρτσελόνα με εκτός έδρας γκολ του Μέσι

Η Μπάγερν Μονάχου συνέτριψε με 5-0 τη Μπεσίκτας και έκλεισε εισιτήριο για τους «8»

"Αν έχεις Μέσι διάβαινε"  θα έλεγε ο θυμόσοφος λαός των Καταλανών αν παράφραζε την ελληνική παροιμία. Η Μπαρτσελόνα έχει την τύχη να διατηρεί στις τάξεις της τον Αργεντινό μάγο, ο οποίος πέτυχε χθες το 98ο του γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ και πρώτο εναντίον της Τσέλσι  και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στην προημιτελική φάση αφού πιστώνεται το μπόνους του εκτός έδρας γκολ. Οι Λονδρέζοι από την πλευρά τους στάθηκαν άτυχοι καθώς είδαν δύο φορές τη μπάλα να σταματά στα δοκάρια από σουτ του Ουίλιαν πριν ο Βραζιλιάνος άσος ανοίξει το σκορ στο 62 και ο Μέσι κάνει το 1-1 στο 75.

Στο Μόναχο η Μπεσίκτας έμεινε με δέκα παίκτες μόλις στο 16ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Βίντα με απευθείας κόκκινη κάρτα, γεγονός που αποδείχθηκε καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα. Η Μπάγερν άνοιξε το σκορ με τον Μίλερ στο 43 και κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο δέυτερο ημίχρονο στο οποίο πέτυχε άλλα τέσσερα γκολ, κλείνοντας από χθες εισιτήριο για τους οχτώ.