Προβάδισμα για τη Σεβίλη, όλα ανοιχτά στο Μπενφίκα - Γιουβέντους

Τι έγινε στους πρώτους ημιτελικούς του Europa League

​Σαφές προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Europa League απέκτησε η Σεβίλη νικώντας 2 – 0 την Βαλένθια, ενώ ανοικτούς λογαριασμούς άφησαν η Μπενφίκα και η Γιουβέντους που ήρθαν 2 – 1 στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης.

Σεβίλη – Βαλένθια: 2 – 0

Η Σεβίλη θα παίξει την ερχόμενη εβδομάδα στο «Μεστάγια» απέναντι στη Βαλένθια για να υπερασπιστεί το «ξεκάθαρο» αποψινό 2 - 0.

Το σκορ άνοιξε στο 33’ ο Μπία, από ολοφάνερη θέση οφ σάιντ πάντως, ενώ το οριστικό αποτέλεσμα «έγραψε» ο Μπάκα τρία λεπτά αργότερα.

Η Βαλένθια προσπάθησε να μειώσει, όμως, η κεφαλιά του Βάργκας στο 88’ βρήκε το οριζόντιο δ��κάρι.

Μπενφίκα – Γιουβέντους: 2 – 1

Η Μπενφίκα νίκησε τη Γιουβέντους στη Λισαβόνα κι έτσι η πρόκριση στον τελικό παραμένει ανοιχτή, μέχρι την ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης στο Τορίνο.

Μόλις στο 2ο λεπτό ��πό κόρνερ του Μιραλέμ Σουλεϊμάνι, ο Γκαράι έπιασε την τέλεια κεφαλιά που δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο Μπουφόν.

Στο 73΄ ο Κάρλος Τέβες έκανε το 1 - 1 σκοράροντας ύστερα από πέντε χρόνια σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, ενώ στο 84ο λεπτό, με γκολ του Λίμα, η Μπενφίκα έφτασε στη νίκη.