Υποψηφιότητες για τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

Ποιές ταινίες διεκδικούν βραβεία στις περισσότερες κατηγορίες;

Ανακοινώθηκαν οι φετινές υποψηφιότητες των βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου (ΕΑΚ) στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση την Τρίτη που μας πέρασε.
Η τελετή απονομής των βραβείων θα γίνει στις 2 Απριλίου, στoν ίδιο χώρο με τις ταινίες «J.A.C.E.» του Μενέλαου Καραμαγγιώλη, «Το αγόρι τρώει το φαγητό του πουλιού» του Έκτορα Λυγίζου και την «Κόρη» του Θάνου Αναστόπουλου να διεκδικούν βραβείο στις περισσότερες κατηγορίες.
Υποψήφιες για το βραβείο μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, που απονέμεται στους παραγωγούς των ταινιών, είναι οι: «11 συναντήσεις με τον πατέρα μου» του Νίκου Kορνήλιου, «Αν» του Χριστόφορου Παπακαλιάτη, «Το αγόρι τρώει το φαγητό του πουλιού» του Έκτορα Λυγίζου, «Η κόρη» του Θάνου Αναστόπουλου, «J.A.C.E» του Μενέλαου Καραμαγγιώλη.
Οι υποψήφιες ταινίες επιλέχθηκαν μέσα από τις ψήφους 107 μελών της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου από τα 240 που αριθμεί συνολικά, ενώ από τις υποψήφιες ταινίες που μετείχαν στη ψηφοφορία για τα βραβεία ήταν 17 ταινίες μεγάλου μήκους, 10 ντοκιμαντέρ μεγάλου μήκους και 36 μικρού μήκους ταινίες.
Όλες οι υποψηφιότητες αναλυτικά
Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας
1. «10η Μέρα» - Χρήστος Γάκης.
2. «Δεμένη Κόκκινη Κλωστή» - Βασίλης Ανδριόπουλος, Γιάννης Βαμβακάς, Γιώργος Αλαχούζος, Ρούλης Αλαχούζος και Δημήτρης Γκερπινής.
3. «J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant)» - Ιπποκράτης Χαλάς.
4. «Magic Hour» - Γιάννης Γεωργαρίου (Magicon).
Βραβείο Μακιγιάζ
1.«Δεμένη Κόκκινη Κλωστή» - Αλεξάνδρα Μύτα.
2. «Η Κόρη», Εύη Ζαφειροπούλου.
3. «J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant)» - Γιάννης Παμούκης.
Βραβείο Ήχου
1. «10η Μέρα» - Γιάννης Σκανδάμης και Γιώργος Ραμαντάνης (DNA lab).
2. «Αν...» - Μαρίνος Αθανασόπουλος, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Άρης Λουζιώτης και Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος.
3. «J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant)» - Μαρίνος Αθανασόπουλος, Κώστας Βαρυμποπιώτης και Βάλια Τσέρου.
4. «L» - Κώστας Φυλακτίδης και Στέφανος Ευθυμίου.
Βραβείο Ενδυματολογίας
1. «Δεμένη Κόκκινη Κλωστή» - Σάββας Πασχαλίδης.
2. «Μπιγκ Χιτ» - Κατερίνα Ζουράρη.
3. «J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant)» - Δέσποινα Χειμώνα.
Βραβείο Σκηνογραφίας
1. «Η Κόρη» - Μαγιού Τρικεριώτη.
2. «Μπιγκ Χιτ» - Κατερίνα Ζουράρη.
3. «J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant)» - Ηλίας Λεδάκης.
Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
1. «Αίμα» - Σταύρος Γασπαράτος.
2. «Ημερολόγια Αμνησίας» - Χρήστος Δεληγιάννης.
3. «Magic Hour» - Παναγιώτης Καλαντζόπουλος.
Βραβείο Μοντάζ
1. «10η Μέρα» - Γιάννης Κωσταβάρας.
2. «Αν...» - Στέλλα Φιλιπποπούλου.
3. «J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant)» - Τάκης Γιαννόπουλος, Λάμπης Χαραλαμπίδης και Πάνος Δαουλτζής.
Βραβείο Φωτογραφίας
1. «Η Κόρη» - Ηλίας Αδάμης.
2. «Μπιγκ Χιτ» - Διονύσης Ευθ��μιόπουλος.
3. «J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant)» - Γιώργος Φρέντζος.
Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου
1. Από την ταινία «Η Κόρη» - Θεοδώρα Τζήμου.
2. Από την ταινία «Χαρά» - Λήδα Πρωτοψάλτη.
3. Από την ταινία «J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant)» - Κόρα Καρβούνη.
Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου
1. Από την ταινία «Η Κόρη» - Γιώργος Συμεωνίδης.
2. Από την ταινία «J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant)» - Ιερώνυμος Καλετσάνος.
3. Από την ταινία «L» - Μάκης Παπαδημητρίου.
Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου
1. «Αίμα» - Βίκυ Βολιώτη.
2. «Η Κόρη» - Σαβίνα Αλιμάνι.
3. «Χαρά» - Αμαλία Μουτούση.
Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου
1. «11 Συναντήσεις με τον Πατέρα μου» - Λάμπρος Αποστό��ου.
2. «Το Αγόρι Τρώει το Φαγητό του Πουλιού» - Γιάννης Παπαδόπουλος.
3. «L» - Άρης Σερβετάλης.
Βραβείο Σεναρίου
1. «Η Κόρη» - Θάνος Αναστόπουλος και Βασίλης Γιάτσης.
2. «Το Αγόρι Τρώει το Φαγητό του Πουλιού» -Έκτορας Λυγίζος.
3. «L» - Ευθύμης Φιλίππου και Μπάμπης Μακρίδης.
Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
1. «Αν...» - Χριστόφορος Παπακαλιάτης.
2. «Το Αγόρι Τρώει το Φαγητό του Πουλιού» - Έκτορας Λυγίζος.
3. «L» - Μπάμπης Μακρίδης.
Βραβείο Σκηνοθεσίας
1. «Η Κόρη» - Θάνος Αναστόπουλος.
2. «Το Αγόρι Τρώει το Φαγητό του Πουλιού» - Έκτορας Λυγίζος.
3. «J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant)» - Μενέλαος Καραμαγγιώλης.
Βραβε��ο Ταινίας Μικρού Μήκους
1. «Ιδιότητες του 2» - Αχιλλέας Κυριακίδης.
2. «Τίτλοι Τέλους» - Γιώργος Ζώης.
3. «Τσέλσι-Μπαρτσελόνα» - Αλέξανδρος Χαντζής.
4. «Χαμομήλι» - Νεριτάν Ζιντζιρία.
5. «Cavo d’ Oro» - Σιαμάκ Ετεμαντή.
6. «THE CAPSULE» - Αθηνά Τσαγγάρη.
Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
1. «Ένα Βήμα Μπροστά (One Step Ahead)» - Μαρία Δρανδάκη και Δημήτρης Αθυρίδης.
2. «Ημερολόγια Αμνησίας» - Στέλλα Θεοδωράκη.
3. «ANAPARASTASIS: Η Ζωή και το Έργο του Γιάννη Χρήστου (1926-1970)» - Κωνσταντίνος Ζουλιάτης.
Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
1. «11 Συναντήσεις με τον Πατέρα μου» - Νίκος Κορνήλιος.
2. «Αν...» - Ιωάννης Καλφακάκος.
3. «Η Κόρη» - Θάνος Αναστόπουλος και Στέλλα Θεοδωράκη.
4. «Το Αγόρι Τρώει το Φαγητό του Πουλιού» - Γιώργος Καρναβάς, Έκτορας Λυγίζος, Αργύρης Παπαδημητρόπουλος και Ελίνα Ψύκου.
5. «J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant)» - Μενέλαος Καραμαγγιώλης και Φένια Κοσοβίτσα.
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Star.gr Application Κατεβάστε την εφαρμογή του star.gr, για να μπορείτε να διαβάζετε τα αγαπημένα σας άρθρα και εκτός δικτύου.
Back to Top