Νέα «γκέλα» της Ρεάλ Μαδρίτης που έμεινε 16 βαθμούς μακριά από την Μπαρτσελόνα

Η Νότιγχαμ έστειλε εκτός κυπέλλου την Άρσεναλ

Η ομάδα του Ζιντάν έμεινε στο 2-2 με τη Θέλτα στο «Μπαλαΐδος» και πλέον βρίσκεται 16 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα και 7 από τη δεύτερη Αθλέτικο Μαδρίτης.

Η Θέλτα προηγήθηκε στο 23 με τον Βας. Στη συνέχεια ο Γκάρεθ Μπέιλ, σκόραρε δυο φορές στο 36' και το 38', δίνοντας προβάδισμα στην Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο 72'  η Θέλτα κέρδισε πέναλτι αλλά ο Ιάγκο Άσπας είδε τον Νάβας να αποκρούει και να κρατάει το 2-1. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Γκόμεζ με κεφαλιά ισοφάρισε για την Θέλτα.

Εκτός κυπέλλου έμεινε η κάτοχος του τίτλου Αρσεναλ μετά την ήττα της με 4-2 από τη Νότιγχαμ. Στο 20ο λεπτό ο Λιτσάι έκανε το 1-0 για την Φόρεστ, τρία λεπτά αργότερα ο Μερτεζάκερ ισοφάρισε για την Άρσεναλ, αλλά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Λιτσάι πάλι σκόραρε για τους γηπεδούχους. Στο 64' ο Μπρέρετον έκανε με πέναλτι το 3-1 για τη Νότιγχαμ.

Ο Γουέλμπεκ μείωσε στο 79' σε 3-2. Το τελικό 4-2 για τη Νότιγχαμ διαμόρφωσε πάλι με πέναλτι ο Ντάουελ πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα.