H Hyundai «πέταξε» στο Ράλλυ Εσθονίας

Διπλό βάθρο για την Hyundai Motorsport στο Ράλλυ Εσθονίας

Η Hyundai Motorsport κατέκτησε ένα φανταστικό διπλό βάθρο στο Ράλλυ Εσθονίας, τον 8ο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλλυ της FIA 2023.Και τα τρία πληρώματα της ομάδας τερμάτισαν στην πρώτη πεντάδα. Οι Thierry/Martijn και Esapekka/Janne εξασφάλισαν τη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα ενώ οι Teemu/Mikko κέρδισαν την πέμπτη θέση στην πρώτη τους συμμετοχή στο WRC με i20 N Rally1 Hybrid.

Το βελγικό πλήρωμα των Thierry/Martijn πήρε το προβάδισμα του ράλλυ αλλά στην συνέχεια έχασε έδαφος κατακτώντας τελικά τη δεύτερη θέση. Παράλληλα, το φιλανδικό πλήρωμα των Esapekka/Janne έδωσε μια δυναμική μάχη για την τρίτη θέση. Οι Φινλανδοί βρίσκονταν συχνά στο όριο καθώς αντιμετώπισαν με επιτυχία την πρόκληση να φέρουν στην πατρίδα τους τον τέταρτο τερματισμό της σεζόν στο βάθρο.

To πλήρωμα των Teemu/Mikko εντυπωσίασε στον πρώτο του αγώνα με την ομάδα, επιδεικνύοντας μεγάλες δυνατότητες και συνέπεια σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Πέτυχαν ακριβώς αυτό που περιμέναν και έφεραν μια σημαντική πέμπτη θέση.Το WRC κατευθύνεται βόρεια για τον 9ο γύρο της σεζόν, το Ράλλυ Φινλανδίας που θα πραγματοποιηθεί στις 3-6 Αυγούστου 2023.