Ευρωλίγκα: Ήττα 81-75 για ΠΑΟ στο Μόναχο

Ένα… κλικ μακριά πριν από ένα ιστορικό ρεκόρ ο Διαμαντίδης

Πήγαινε για νίκη και... ρεκόρ Διαμαντίδη αλλά τελικά τίποτα από τα δύο δεν ήρθε.

Ο Παναθηναϊκός έκανε την πρώτη του ήττα για τον γ’ όμιλο της Ευρωλίγκα καθώς αν και πήγαινε πόντο-πόντο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με την Μπάγερν Μονάχου, «άφησε» τους Γερμανούς να πάρουν διαφορά στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Τα βλέμματα, πάντως, από το 25ο λεπτό του αγώνα ήταν στραμμένα στον Δημήτρη Διαμαντίδη, ο οποίος με την ασίστ στον Φώτση σε εκείνο το σημείο, έπιασε τις 7 στο παιχνίδι και συνολικά τις 999 στην Ευρωλίγκα και έφθασε μια ανάσα από το να γίνει ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της διοργάνωσης από τετραψήφιο αριθμό.

Η 8η ασίστ ωστόσο δεν ήρθε και η ιστορική επίδοση αναβλήθηκε για την αναμέτρηση στις 30 Οκτωβρίου με τη Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 32-35, 57-59, 81-75 Διαβάστε όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο.