Οι δηλώσεις Τεντόγλου μετά το χρυσό μετάλλιο: «Ο αγώνας ήταν χάλια»

«Ούτε στον χειρότερο εχθρό μου αγώνας το πρωί», είπε ο Έλληνας πρωταθλητής

Περήφανους όλους τους Έλληνες κατάφερε για άλλη μία φορά να κάνει ο Μίλτος Τεντόγλου καθώς για δεύτερη φορά σερί κατάφερε να κερδίσει το χρυσό μετάλλιο.

Παγκόσμιος πρωταθλητής για 2η σερί φορά ο Τεντόγλου!

Ο Έλληνας πρωταθλητής του Στίβου μπήκε με φόρα στον αγώνα του άλματος εις μήκος «πετώντας» στα 8,22 μέτρα στην πρώτη του προσπάθεια. Έτσι πήρε την πρώτη θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου, στη Γλασκώβη.

Μετά ακολούθησε ένα ακόμα άλμα στα 7,94μ. το οποίο όμως βγήκε άκυρο. Ο Ματία Φουρλάνι που εκπροσωπούσε την Ιταλία ανέβηκε λίγο έχοντας καλύτερο δεύτερο άλμα στα 8.10μ.

Παγκόσμιος Ο Μίλτος Τεντόγλου- Πότε Θα Γίνει Η Απονομή - Video

Τότε όμως ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε άλμα 8.15μ. και κατάφερε να πάρει την πρωτιά.

Μπορεί ο Έλληνας πρωταθλητής του στίβου να πήρε το χρυσό μετάλλιο και να αποθεώθηκε, ωστόσο σε δηλώσεις που έκανε λίγο μετά τη λήξη του αγώνα ανέφερε πως «Δεν ευχαριστήθηκε τον αγώνα καθόλου».

"Ούτε στον χειρότερο μου εχθρό αγώνας το πρωί. Προσπαθούσα να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ αλλά δεν έβγαινε το άλμα. Έχω ξανακερδίσει αυτόν τον αγώνα. Τα άλλα παιδιά είναι νέα, δεν έχουν κερδίσει και είναι πιο πεινασμένα από εμένα. Ήταν περίεργος αγώνας και δεν το ευχαριστήθηκα καθόλου. Δεν με ένοιαζε το χρυσό μετάλλιο» Κρατάω ότι ήταν πολλοί έλληνες στις κερκίδες, ο αγώνας ήταν χάλια» ανέφερε χαρακτηριστικά ο Μίλτος Τεντόγλου.