«Καθάρισε» από ημίχρονο με 3-1 την πρόκριση η Σίτι

Από το 1997 είχε να δεχτεί τρία γκολ στο γήπεδό της η Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 3-1 την συμπολίτισσά της, Γιουνάιτεντ στο Ολντ Τράφορντ και βρίσκεται με το ένα πόδι στον τελικό του Λιγκ Καπ για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό, χθες, για την Μάντσεστερ Σίτι να ρίξει στα σχοινιά την Γιουνάιτεντ και να την βγάλει ουσιαστικά από το πρώτο ματς νοκ άουτ από την υπόθεση πρόκριση, στον τελικό του αγγλικού Λιγκ Καπ.

Οι Πολίτες άνοιξαν το σκορ στο Ολντ Τράφορντ μόλις στο 17’ με άπιαστο σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα και έκαναν το 2-0 στο 33’, με τον Μαχρέζ να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Πορτογάλου μεσοεπιθετικού. Έξι λεπτά αργότερα, ο Ντε Μπρούινε έκανε τη σέντρα και ο Περέιρα, στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 3-0.

Η Γιουνάιτεντ που είχε να δεχθεί στο γήπεδο της τρία γκολ στο ημίχρονο από το 1997 μείωσε σε 3-1 με τον Ράσφορντ στο 70’ και θα έχει τρομερά δύσκολο έργο στη ρεβάνς, που θα γίνει στο γήπεδο της στις 29 του μήνα.