Europa League: Τα εισιτήριά τους για τους 8 «κλείδωσαν» Μαρσέιγ, Λάτσιο, Σπόρτινγκ και Λειψία

Πανηγυρισμοί και προκρίσεις

Στους «8» του Europa League  Μαρσέιγ και Λειψία

Τη διαδικασία της παράτασης χρειάστηκε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Βικτόρια Πλζεν στην Τσεχία.

Οι Πορτογάλοι (ηττήθηκαν 1-2), που βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 90λεπτο με 0-2, όσο είχαν νικήσει στην έδρα τους πριν από μία εβδομάδα, έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας να πάρουν το «εισιτήριο», με το χαμένο πέναλτι του Ντοστ. Στο έξτρα ημίωρο, όμως... βρήκαν το γκολ με τον Μπατάλια και απέκλεισαν τους Τσέχους που λίγο έλλειψε να κάνουν την υπέρβαση.

Πανηγυρική πρόκριση στους προημιτελικούς του Europa League πήρε η Μαρσέιγ. Η ομάδα της Μασσαλίας, με τον Κώστα Μήτρογλου βασικό σε όλο το 90λεπτο, νίκησε και μέσα στο «Σαν Μαμές» την Αθλέτικ Μπιλμπάο με 2-1 και με συνολικό σκορ 5-2 θα βρεθεί δικαίως στην αυριανή (16/03) κλήρωση που θα γίνει στην ελβετική πόλη, Νιόν (14:00). Οι Βάσκοι τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αντούριθ στο 76΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το 2-2 στο «Ολίμπικο» δεν εμπόδισε την Λάτσιο να επικρατήσει με 2-0 στο Χάρκοβο της Ντιναμό Κιέβου και να προκριθεί στους «8» της διοργάνωσης, ενώ το εκτός έδρας γκολ του Ογκουστίν έστειλε την Λειψία στους προημιτελικούς (1-1 με την Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη).

Η φάση των «16»

Πέμπτη 15 Μαρτίου

Λοκομοτίβ Μόσχας - Ατλέτικο 1-5 (20' Ρίμπους - 16' Κορέα, 47' Σαούλ, 65' πέν. και 70' Τόρες, 85' Γκριεζμάν) – (0-3)

Ντινάμο Κιέβου - Λάτσιο 0-2 (23' Λούκας Λέιβα, 83' Ντε Φράι) - (2-2)

Ζενίτ - Λειψία 1-1 (45'+1’ Ντριούσι - 22' Ογκιστέν) – (1-2)

Μπιλμπάο - Μαρσέιγ 1-2 (74' Ινιάκι Γουίλιαμς - 38' πέν. Παγέτ, 52' Οκάμπος) – (1-3)

Βικτόρια Πλζεν - Σπόρτινγκ 2-1 [παρ.] (6', 65' Μπάκος - 105'+2 Μπατάγλια) – (0-2)
Λιόν - ΤΣΣΚΑ Μόσχας (22:05) (1-0)
Ζάλτσμπουργκ - Ντόρτμουντ (2-1)
Άρσεναλ - Μίλαν (2-0)