Γιουβέντους- Ρεάλ Μαδρίτης! O μεγάλος τελικός του Champions League στο Κάρντιφ

Οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν είχαν τον πλήρη έλεγχο και στο τέλος πανηγύρισαν τη πρόκριση στον μεγάλο τελικό.

Η Ρεάλ Μαδρίτης θα υπερασπιστεί στις 3 Ιουνίου τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης στο Κάρντιφ κόντρα στη Γιουβέντους.

Το  βράδυ στο Βιθέντε Kαλντερόν η Ατλέτικο έβαλε δύσκολα στη Ρεάλ καθώς  βρέθηκε νωρίς μπροστά στο σκορ με 2-0.

Ο Σάουλ στο 12 άνοιγε το σκορ και τρία λεπτά αργότερα με τον Γκριένζμαν από το σημείο του πέναλτι διπλασίασε  τα τέρματα των γηπεδούχων που είδαν το όνειρο της μεγάλης ανατροπής να πλησιάζει.

Όμως τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου μια μαγική ενέργεια του Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος πέρασε τρεις παίκτες της Ατλέτικο έδωσε τη δυνατότητα στον Ισκό να σκοράρει και η Ρεάλ Μαδρίτης να αγκαλιάσει τη πρόκριση.

Στο Β’ ημίχρονο οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν είχαν τον πλήρη έλεγχο και στο τέλος πανηγύρισαν τη πρόκριση στον μεγάλο τελικό.

Η Ρεάλ Μαδρίτης γίνεται η πρώτη ομάδα στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ που θα διεκδικήσει τον τίτλο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.