Βόλεϊ: Νίκη με ανατροπή στον πρώτο τελικό για τον Ολυμπιακό!

Οι αθλήτριες του Κοβάτσεβιτς κέρδισαν στο «Μελίνα Μερκούρη» με 3-2 την Μπούρσα

Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού σημείωσε μία από τις μεγαλύτερες νίκες της (βραχύβιας) ιστορίας της, αλλά και του ελληνικού βόλεϊ εν γένει σε διασυλλογικό επίπεδο. Οι αθλήτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς νίκησαν στο «Μελίνα Μερκούρη» με 3-2 την Μπούρσα με εκπληκτική ανατροπή από 0-2 σετ, στον πρώτο τελικό του Challange Cup και το Μεγάλο Σάββατο (15/4, 16:00) θα διεκδικήσουν στην έδρα της τουρκικής ομάδας το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία του ελληνικού γυναικείου βόλεϊ.

Τα σετ (πρώτη η γηπεδούχος ομάδα): 18-25, 15-25, 25-20, 25-19, 15-10

Ο χαρακτήρας, το μέταλλο και η ψυχή των «ερυθρόλευκων» παντρεύτηκαν με την απίστευτη και μοναδική συμπαράσταση του κόσμου τους, που δημιούργησε μια εκπληκτική ατμόσφαιρα κι έδωσε την ώθηση που χρειάζονταν οι πρωταθλήτριες Ελλάδας για να κάνουν αυτό που φάνταζε απίθανο με βάση την εξέλιξη του αγώνα, απέναντι σε μια πανίσχυρη ομάδα.

Με την υποδοχή του να πάσχει αθεράπευτα ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καν στα πρώτα δύο σετ, με αποτέλεσμα η Μπούρσα να φτάσει άνετα στο 0-2. Τα... ωραία όμως οι «κόκκινες» τα κρατούσαν για τη συνέχεια. Στο 3ο σετ και με το σκορ στο 19-19, ύστερα από συνεχές προβάδισμα των γηπεδούχων, η επίθεση της Λαζάρεβιτς και τα μπλοκ Χριστοδούλου, Λαζάρεβιτς έφεραν το 22-19.  -19! Από νέο διπλό μπλοκ της Λαμπρούση και της Λαζάρεβιτς σημειώθηκε το 22-19. Η Λαζάρεβιτς «έγραψε» το 23-20, με άουτ επίθεση της Μπούρσα σημειώθηκε το 24-20, ενώ η Χριστοδούλου με μπλοκ διαμόρφωσε το 25-20.

Στο 4ο σετ η Μπούρσα προηγήθηκε με 3 πόντους (12-15), αλλά με επίθεση της Χίπε και πόντο της Μαλασάι ο Ολυμπιακός πλησίασε στο 14-15 και παρέμεινε στο -1 (16-17) με νέα επίθεση της Λευκορωσίδας. Η Γιώτα με πρώτο χρόνο σημείωσε το 17-18, οι Τουρκάλες έφτασαν στο 17-19, όμως ένα εκπληκτικό σερί 8-0 έφερε το 25-19 και το 2-2. Το τάι-μπρέικ ήταν μονόλογος της πειραϊκής ομάδας, που προηγήθηκε 7-3 με άσο της Λαζάρεβιτς και 11-6 με κόντρα επίθεση της Μαλασάι. Με μπλοκ άουτ της Χίπε έγινε το 14-7, η Μπούρσα μείωσε σε 14-10, αλλά με μπλοκ της Χίπε στην Χόρβαθ ο Ολυμπιακός έφτασε στη μεγαλύτερη μέχρι σήμερα νίκη στην ιστορία του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (5/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 14 (10/32 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 52% υπ - 44% άριστες), Μαλασάι 15 (13/29 επ, 2 άσσοι, 34% υπ - 24% άριστες), Λαμπρούση 10 (5/10 επ, 5 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (3/5 επ, 3 μπλοκ), Χίπε 20 (19/47 επ, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 52% υπ - 44% άριστες), Βλαχάκη 2 (2/2 επ), Τσίμα, Τέζα.

ΜΠΟΥΡΣΑ (Ντε Μπραντ): Γιλντιρίμ 5 (5/26 επ, 36% υπ - 27% άριστες), Σορόγκλου 15 (11/15 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κιρντάρ 4 (1/2 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντα Σίλβα 19 (18/44 επ, 1 άσσος), Πρόκοπιτς 15 (10/17 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χόρβαθ 18 (16/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ - 40% άριστες) / Τσιχάν (λ, 44% υπ - 37% άριστες), Σαριόγκλου (λ), Χατίπογκλου 1 (μπλοκ), Τανίλ, Μπασνάκοβα, Ίντσε 2 (1/1 επ, 1 άσσος).