Η σούπερ λιγκ συνεχίζεται Τετάρτη και Πέμπτη με τα ματς της 27ης αγωνιστικής

Με ηγέτη τον Μάρκους Μπέργκ ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από το Αθηναϊκό Ντέρμπι

Με πρωταγωνιστή τον Μάρκους Μπέργκ ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής του αθηναϊκού ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής καθώς επικράτησε 3-2 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με τον Κλωναρίδη να ανοίγει το σκορ στο 24ο λεπτό και τον Μπέργκ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0 τρία λεπτά αργότερα.

Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο βελτίωσε την απόδοση της και μείωσε αρχικά στο 62 με εύστοχο χτύπημα  πεναλτι του Χριστοδουλόπουλου και έφτασε στην ισοφάριση στο 77 όταν μετά από σέντρα του Χριστοδουλόπουλο  με προβολή ο Πέκχαρτ έκανε το 2-2.

Όμως ο Μάρκους Μπεργκ δεν είχε πει τη τελευταία κουβέντα και στο 90 μετά από πάσα του Λουντ σκόραρε και ο Παναθηναϊκός πήρε μια μεγάλη νίκη που  τον έφερε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 48 βαθμούς.

Η σούπερ λιγκ συνεχίζεται Τετάρτη και Πέμπτη με τα ματς της 27ης αγωνιστικής από τα οποία ξεχωρίζουν οι συναντήσεις: Παναθηναϊκός - Πανιώνιος, Πλατανιάς - ΑΕΚ, Ατρόμητος- ΠΑΟΚ και Κέρκυρα - Ολυμπιακός.