Europa League: Με «τριάρα» προκρίθηκε η Σεβίλη στον τελικό

Ισόπαλες Νάπολι και Ντνίπρο στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό

​H Σεβίλη νίκησε με σκορ 3-0 τη Φιορεντίνα στον πρώτο ημιτελικό του «Σάντσες Πιθχουάν» και εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό του Europa League, για δεύτερη διαδοχική σεζόν.

Ο Αλέιξ Βιντάλ στο 17΄ και στο 52΄ πέτυχε τα δύο πρώτα «ευρωπαϊκά» του γκολ με τη φανέλα της Σεβίλης, ενώ ο Κέβιν Γκαμεϊρό σκόραρε στο 75΄, μόλις ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγώνα.

ΣΕΒΙΛΗ (Ουνάι Εμερι): Ρίκο, Βιντάλ, Καρίσο, Κολοτζιέτζακ, Τρεμουλινάς, Κριχόβιακ, Μπανέγκα, Βιτόλο, Εμπιά (73΄ Ιμπόρα), Ρέγιες (58΄ Κόκε), Μπάκα (74΄ Γκαμεϊρό)

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ (Βιντσέντσο Μοντέλα): Νέτο, Τόμοβιτς (46΄ Ρίτσαρντς), Αλόνσο, Σάβιτς, Ροντρίγκες, Ματίας Φερνάντεζ, Μπάντελι (68΄ Πιζάρο), Μπόρχα Βαλέρο, Χοακίν, Σαλάχ, Γκόμεζ (80΄ 'Ιλιτσιτς)

Παράλληλα, Νάπολι και Ντνίπρο αναδείχθηκαν ισόπαλες (1-1) στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό στο Europa League, με γκολ των Νταβίδ Λόπεθ στο 50ο λεπτό και Γεβχέν Σέλεζνιοφ στο 81ο λεπτό.

Ο αγώνας-ρεβάνς θα διεξαχθεί την επόμενη Πέμπτη (14/5) στο στάδιο «Ολιμπίνσκι» του Κιέβου ενώ ο τελικός έχει προγραμματιστεί για τις 27 Μαΐου στη Βαρσοβία.

ΝΑΠΟΛΙ (Ράφα Μπενίτες): Αντούχαρ, Μπρίτος, Μάτζο, Γκουλάμ, Αλμπιόλ, Ζορζίνιο, Χάμσικ, Νταβίδ Λόπεθ (71΄ Γκάργκανο), Καγιεχόν (77΄ Γκαμπιαντίνι), Ιγκουαΐν, Ινσίνιε (82΄ Μέρτενς)

ΝΤΝΙΠΡΟ (Μίρον Μάρκεβιτς): Μπόικο, Ντάγκλας, Λούκεβιτς (57΄ Μπρούνο Γκάμα), Φεντέτσκι, Κανκάβα (69΄ Μπεζούς), Λέο Μάτος, Τσεμπεριάτσκο, Φέντορτσουκ, Ροτάν, Κά��ινιτς (80΄ Σέλεζνιοφ), Κονοπλιάνκα