Πιο κοντά στους «8» του Champions League Μπαρτσελόνα και Γιουβέντους!

Κέρδισαν Μάνστεστερ Σίτι και Ντόρτμουντ, αντίστοιχα

​Το πρώτο βήμα για τους «8» του Champions League έκαναν το βράδυ της Τρίτης η Μπαρτσελόνα και η Γιουβέντους, κερδίζοντας αμφότερες με 2 – 1 την Μάντσεστερ Σίτι και την Ντόρτμουντ, αντίστοιχα!

Οι ρεβάνς θα γίνουν στις 18 Μαρτίου, ενώ αύριο, Τετάρτη, η Λεβερκούζεν φιλοξενεί τη φιναλίστ της περυσινής διοργάνωσης Ατλέτικο Μαδρίτης και η Άρσεναλ υποδέχεται τη Μονακό.

Μάντσεστερ Σίτι - Μπαρτσελόνα: 1 - 2

Με τον Λουίς Σουάρες να κλέβει την παράσταση, καθώς σκόραρε στο 16ο και 30ό λεπτό, ενώ είχε χάσει σπουδαίες ευκαιρίες στο 12΄ και το 26΄, οι «μπλαουγκράνα» κέρδισαν ξανά τους «πολίτες», όπως και πέρυσι, στην ίδια φάση της διοργάνωσης.

Η Σίτι πέρασε στην αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να μειώσει στο 69’ με τον Αγουέρο, ωστόσο, η αποβολή του Κλισί, με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 74΄, συνέβαλε καθοριστικά στο να μην καταφέρει να ισοφαρίσει.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζαμπαλέτα υπέπεσε σε πέναλτι επί του Μέσι, αλλά ο σούπερ σταρ της Μπαρτσελόνα νικήθηκε στην εκτέλεση από τον Χαρτ.

Γιουβέντους - Ντόρτμουντ: 2 - 1

Το σκορ άνοιξε στο 13ο λεπτό ο Τέβες και το πανηγύρισε με... πιπίλα στο στόμα, ενώ οι Γερμανοί ισοφάρισαν στο 17΄ με τον Ρόις, ύστερα από σφάλμα του Κιελίνι που γλίστρησε και έχασε την μπάλα.

Η Γιουβέντους εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες της Ντόρτμουντ στην άμυνα και, στο 43ο λεπτό, ύστερα από γύρισμα του Πογκμπά, διπλασίασε τα τέρματά της, με σκόρερ τον Μοράτα.

Σημαντική ήταν και η εμφάνιση του Σωκράτη Παπασταθόπουλου, που μετατέθηκε από το 32΄ στο δεξί άκρο της άμυνας μετά τον τραυματισμό του Πίστσεκ και αντικαταστάθηκε στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου από τον Κιρχ.