Η Μάλαγα στους «8» του Champions League

Νίκη με 2-0 επί της Πόρτο

​Η Μάλαγα, μετά την Ρεάλ Μαδρίτης και την Μπαρτσελόνα, θα είναι ο τρίτος εκπρόσωπος του Ισπανικού ποδοσφαίρου στους "8" του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι (που το καλοκαίρι απέκλεισε στην προκριματική φάση της διοργάνωσης τον Παναθηναϊκό) επικράτησε το βράδυ της Τετάρτης, με σκορ 2-0 της Πόρτο. Οι Ισπανοί πήραν το εισιτήριο για την κλήρωση της Παρασκευής.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της πρόκρισης, ο Ίτσκο με ένα γκολ και μια ασίστ. Μπορεί στο σύνολο των δύο αγώνων να μην ήταν καλύτερη της Πόρτο, ωστόσο δεν την νοιάζει καθόλου. Η Μάλαγα νίκησε 2-0 στην Ισπανία, ανέτρεψε την ήττα με 1-0 στην Πορτογαλία και προκρίθηκε στις «8» καλύτερες ομάδες του Τσάμπιονς Λιγκ. Μοιραίος για την Πόρτο, που είχε καλή παρουσία στο πρώτο μισάωρο και δύο ακυρωθέντα γκολ στο φινάλε, ο Ντεφούρ, που την άφησε με δέκα παίκτες στο 49'. Ακυρωθέν γκολ, αλλά λανθασμένα, είχε και η Μάλαγα.Το πρώτο ημίχρονο στο «Λα Ροσαλέδα», το οποίο ήταν πολύ σκληρό και είναι χαρακτηριστικό πως είχαμε πέντε κίτρινες κάρτες από τα πρώτα 33', ήταν χωρισμένο σε δύο μέρη: στο πρώτο μισάωρο που η Πόρτο είχε κυριαρχήσει πλήρως και είχε απειλήσει με τον Ντανίλο στο 9', με τον Γκονζάλες στο 24' και με τον Ντεφούρ στο 27', και στο τελευταίο τέταρτο όπου η Μάλαγα αναθάρρησε.

Σε αυτό το διάστημα, προηγήθηκε στο 43' (1-0) με ένα καταπληκτικό σουτ του Ίτσκο, με την μπάλα να καρφώνεται στο δεξί παραθυράκι του Έλτον. Επιπλέον, είχε ακυρωθέν γκολ (λανθασμένα, μιας και ο Μπαπτίστα δεν κάνει φάουλ στον τερματοφύλακα της Πόρτο, αν όντως ο ρέφερι το έχει ακυρώσει γι' αυτόν τον λόγο) με τον Σαβιόλα στο 39' και μία σπουδαία ευκαιρία στο 35' με το δυνατό σουτ του Αντούνες και την εκπληκτική επέμβαση του Έλτον.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Μάλαγα, μιας και έχοντας ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα, κλήθηκε να παίξει για περίπου 45' με παίκτη παραπάνω, λόγω της αποβολής του Ντεφούρ στο 49' με δεύτερη κίτρινη κάρτα ��ια επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Χοακίν. Μάλιστα, κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο γκολ, με τον Ίτσκο να εκτελεί κόρνερ στο 77' και τον Σάντα Κρουζ να κάνει το 2-0 και να της δίνει σκορ πρόκρισης.

Μέχρι εκείνο το σημείο η Μάλαγα είχε απειλήσε��, ακόμα, με τον Σαβιόλα στο 58' και με τον Ίτσκο στο 62' και η Πόρτο με την προβολή του Μαρτίνεζ στο 75' από το φάουλ του Ροντρίγκεζ. Μάλιστα, οι Πορτογάλοι είχαν και δύο ακυρωθέντα γκολ (ορθώς): στο 81' με την κεφαλιά του Μαϊκόν και στο 90' με το σουτ του Μαρτίνεζ. Στις καθυστερήσεις το παιχνίδι άνοιξε ακόμα περισσότερο, με την Μάλαγα να σπαταλάει ευκαιρία με τον Ίτσκο στο 92' και την Πόρτο να χάνει μία καλή στιγμή με τον Ροντρίγκεζ στο 92'.

Οι συνθέσεις

ΜΑΛΑΓΑ: Καμπαγέρο, Γκάμεζ, Ουέλιγκτον, Ντεμικέλις, Αντούνες, Τουλαλάν, Ιτούρα, Ίτσκο, Χοακίν (88' Καμάτσο), Μπαπτίστα (74' Σάντα Κρουζ), Σαβιόλα (78' Πιαζόν).

ΠΟΡΤΟ: Έλτον, Ντανίλο, Μανγκαλά, Σάντρο (70' Άτσου), Οταμέντι, Γκονζάλες, Μουτίνιο (46' Ροντρίγκεζ), Φερνάντο, Ντεφούρ, Βαρέλα (58' Μαϊκόν), Μαρτίνεζ.