Στον τελικό του Euro η Ιταλία: συνέτριψε την Γερμανία

Με οδηγό τον Μπαλοτέλι στην «μάχη» της Κυριακής κόντρα στην Ισπανία

Επικρατώντας με 2 – 1 επί της Γερμανίας η Ιταλία πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό του Euro, όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.

Ο δρόμος για την «μονομαχία» της Κυριακής άνοιξε με γκολ του Μπαλοτέλι στο 20ο λεπτό, ενώ ο ίδιος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας στο 36’.

Μόνη αντίδραση των Γερμανών ήταν το εύστοχο πέναλτι του Οζίλ, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το φιλμ του αγώνα

Ο ημιτελικός έγινε στο εθνικό στάδιο της Βαρσοβίας, με διαιτητή τον Στεφάν Λανουά (Γαλλία).

Οι εθνικοί ύμνοι ακούστηκαν και... ο αγώνας ξεκίνησε με την Ιταλία στη σέντρα.

Στο 4ο λεπτό οι Ιταλοί έφτασαν κοντά στο τέρμα αλλά ο Νόιερ βγήκε και μάζεψε την μπαλιά του Μπαλοτέλι, ενώ, ένα λεπτό αργότερα, ο Μπουφόν μπλόκαρε κόρνερ της Γερμανίας από αριστερά.

Παραλίγο αυτογκολ στο 12': ο Μπουφόν πήγε να διώξει με γροθιές σέντρα του Μπόατενγκ, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Μπαρτσάλι και στη συνέχεια... κόρνερ.

ΓΚΟΛ για την Ιταλία: στο 20ο λεπτό, ο Μπαλοτέλι άνοιξε το σκορ με δυνατή κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Κασάνο.

Η Γερμανία πέρασε αμέσως στην αντεπίθεση, χάνοντας δύο ευκαιρίες: ο Μπουφόν μπλόκαρε σουτ του Οζίλ έξω από την περιοχή (27'), ενώ ο Κρος έστειλε την μπαλα άουτ (30').

ΓΚΟΛ για την Ιταλία: στο 36' ο Μπαλοτέλι διπλασίασε τα τέρματα με σουτ - κεραυνό έξω από την περιοχή, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Μοντολίβο.

Στα αποδυτήρια για το ημίχρονο χωρίς ιδιαίτερες φάσεις οι δύο ομάδες.

Στο β’ ημίχρονο οι Γερμανοί προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Οζίλ και τον Κεντίρα που «βρήκαν» στην ιταλική άμυνα, ενώ η απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ρόις αποκρούστηκε από τον Μπουφόν.

Καταπληκτική ευκαιρία είχε η Ιταλία στο 67' , όταν ο Μαρκίζιο έπιασε σουτ στην κίνηση αλλά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Στο 70ο λεπτό, ο πρωταγωνιστής του αγώνα, Μάριο Μπαλοτέλι, υπέστη κράμπα και ο Ντι Νατάλε πήρε τη θέση του.

Οι ευκαιρίες για την Ιταλία δεν σταμάτησαν ούτε τα τελευταία λεπτά του αγώνα: στο 81ο λεπτό σουτ του Ντιαμάντι από τη γωνία της περιοχής πέρασε διαγώνια άουτ και στο 82ο ο Ντι Νατάλε βγήκε μόνος απέναντι στον Νόιερ αλλά έστειλε το σουτ λίγο άουτ.

Στο 86ο λεπτό σουτ του Κρος πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπουφόν, ο οποίος στο 88' μπλόκαρε σέντρα των Γερμανών.

ΓΚΟΛ για την Γερμανία: στο 92ο λεπτό, εύστοχο πέναλτι του Οζίλ, που νωρίτερα είχε στείλει την μπάλα άουτ.

Οι συνθέσεις

Γερμανία (Λεβ): Νόιερ, Χούμελς, Μπαντστούμπερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Κεντίρα, Σβαιστάιγκερ, Εζίλ, Κρος, Ποντόλσκι, Γκόμεζ

Ιταλία (Πραντέλι): Μπουφόν, Κιελίνι, Μπαλτσαρέτι, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Μαρκίσιο, Ντε Ρόσι, Μοντολίβο, Πίρλο, Μπαλοτέλι, Κασάνο

Δείτε στο βίντεο τα δύο γκολ του Μπαλοτέλι και φωτογραφικά στιγμιότυπα από τον αγώνα