Επική εμφάνιση, ιστορική πρόκριση για Ολυμπιακό επί της Άρσεναλ

Προκρίθηκε στην παράταση με γκολ του Ελ Αραμπί στο 119’

Ιστορική πρόκριση για τους «16» του Europa League πήρε ο Ολυμπιακός, ανατρέποντας στο Λονδίνο την ήττα του με 1-0 από την Άρσεναλ στον πρώτο αγώνα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν ψυχή στον αγωνιστικό χώρο και με γκολ του Σισέ στο 53’ οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση.

Η Άρσεναλ ισοφάρισε στο 113’, ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Με προβολή του Ελ Αραμπί, μετά από ωραία σέντρα του Μασούρα, «πάγωσε» το Emirates στο 119’.

Παραλίγο, πάντως, να έχουμε ψυχρολουσία καθώς σε φάση που άφησε ο διαιτητής να συνεχιστεί, αφού είχαν συμπληρωθεί τα δύο λεπτά των καθυστερήσεων, ο Ομπαμεγιάνγκ βρέθηκε απέναντι στον Σα, αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Οι υποψήφιοι αντίπαλοι του Ολυμπιακού

Οι «ερυθρόλευκοι» γνωρίζουν τις 14 ομάδες που θα μπουν μαζί τους στην κληρωτίδα και από την οποία θα προκύψει ο αντίπαλος χωρίς να υπάρχει γκρουπ ισχυρών και ανίσχυρων.

Ο 15ος αντίπαλος θα γίνει γνωστός μετά τη ρεβάνς της Ζάλτσμπουργκ με την Άιντραχτ, που αναβλήθηκε λόγω κακών καιρικών συνθηκών και θα διεξαχθεί την Παρασκευή το απόγευμα (19:00).