Επική πρόκριση του ΠΑΟΚ επί του Πανιωνίου με 4-2

Δύο λεπτά πριν τη λήξη της παράτασης σε ματς-θρίλερ

Βιεϊρίνια ΠΑΟΚ

Ανατροπή και πρόκριση πέτυχε στην παράταση ο ΠΑΟΚ, ο οποίος από το 2-2 στις αρχές περίπου της παράταξης (το σκορ ήταν 2-1 στην κανονική διάρκεια όπως και στη Νέα Σμύρνη) «γύρισε» τον αγώνα εις βάρος του Πανιωνίου,  σε ένα ματς-θρίλερ, με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Βιερίνια.

Τα γκολ του ΠΑΟΚ πέτυχαν στην κανονική διάρκεια ο Μπίσεσβαρ στο 32’ και ο Σβιντέρσκι στο 82’, ενώ για τον Πανιώνιο είχε ισοφαρίσει ο Ντουρμισάι στο 33’.

Ο Πανιώνιος είχε ισοφαρίσει εκ νέου στην παράταση με γκολ του Καμαρά στο 94’, αλλά ο ΠΑΟΚ με γκολ του Άκπομ στο 114’ και με το πέναλτι του Βιερίνια στο 119’ κατάφερε να πάρει μια πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου που φαινόταν χαμένη.

Ο Πανιώνιος διαμαρτύρεται για το πέναλτι,  υποστηρίζοντας ότι το χέρι του Μανθάτη ήταν ακούσιο, ενώ για πέναλτι που δεν δόθηκε μέσα στην περιοχή του Πανιωνίου (για χέρι από τον Σταυρόπουλο) διαμαρτυρήθηκε στην κανονική διάρκεια ο ΠΑΟΚ, όπως και για πέναλτι του Σταυρόπουλου σε άλλη φάση στον Κρέσπο.