«Κλείδωσε» την πρόκριση η Εθνική: Νίκησε με 70 – 63 τη Σερβία

Μεγάλη εμφάνιση από τους παίκτες

Την πρόκριση στο Μουντομπάσκετ εξασφάλισε την Πέμπτη η Εθνική Ελλάδος, νικώντας τη Σερβία με 70 – 63.

Ο Νικ Καλάθης έκανε εκπληκτική εμφάνιση με 15 πόντους, πέντε ριμπάουντ και πέντε ασίστ, ενώ εξαιρετική ήταν η απόδοση των Σλούκα, Πρίντεζη και Μπουρούση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και έκαναν αρκετά λάθη, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική ανέβασε ρυθμό και προηγήθηκε με 21 – 18.

Το τρίτο φάουλ του Καλάθη προκάλεσε έναν εκνευρισμό στην ομάδα, δίνοντας στους Σέρβους την ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα, όμως ο Σλούκας πήρε την κατάσταση στα χέρια του και η ομάδα επανήλθε, παίρνοντας και το προβάδισμα με 35-32 στο τέλος του ημιχρόνου, με τρίποντο του Παπαπέτρου.

Μετά το ημίχρονο, η Ελλάδα μεγάλωσε τη διαφορά στο +10, αλλά στο τέλος, χαλάρωσε και με ένα σερί 10 – 0 των Σέρβων μείωσαν στο 49-47, για να ολοκληρωθεί τελικά η τρίτη περίοδος στο 51-47.

Η αγωνία χτύπησε κόκκινο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Σε αυτό ο Πρίντεζης ανέλαβε να βγάλει την Εθνική από τη δύσκολη θέση και με συνεχόμενα καλάθια της έδωσε ένα προβάδισμα ασφαλείας, παίρνοντας στο τέλος τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-18, 35-32, 51-47, 70-63