Άρσεναλ και Μπάγερν πήραν τα Σούπερ Καπ σε Αγγλία και Γερμανία

Η Φέγενορντ, αντίστοιχα, στην Ολλανδία

Το Σούπερ Καπ Γερμανίας κατέκτησε η Μπάγερν.

Μετά από έναν συγκονιστικό αγώνα, οι Βαυαροί κατέκτησαν το τρόπαιο, καθώς νίκησαν 5-4 στα πέναλτι την Ντόρτμουντ, η οποία είχε αρχηγό της τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο.

Η κανονική διάρκεια έληξε 2-2, με την Ντόρτμουντ να προηγείται δύο φορές, με τον Πούλισιτς στο 12' και τον Αουμπαμεϊάνγκ στο 71' και τους Βαυαρούς να ισοφαρίζουν με τον Λεβαντόφσκι στο 18' και με αυτογκόλ του Μπουέρκι, δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου.

Η Άρσεναλ το πήρε στην Αγγλία

Τον πρώτο τίτλο στην Αγγλία για φέτος κατέκτησε η Άρσεναλ.

Οι κανονιέρηδες πήραν το Σούπερ Καπ (Commynity Shield) απέναντι στην Τσέλσι, επικρατώντας με 4-1 στα πέναλτι.

Ο κανονικός αγώνας έληξε 1-1 με γκολ του Μόουζες στο 46’ και του Κολάσινατς στο 82’.

Η Φέγενορντ νικήτρια στην Ολλανδία

Το Σούπερ Καπ της Ολλανδίας, το οποίο φέρει πλέον το όνομα του Γιόχαν Κρόιφ, κατέκτησε η Φέγενορντ, κόντρα στη Φίτεσε.

Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν στο 7' με τον Τόορνστρα, αλλά δέχθηκαν την ισοφάριση με πέναλτι του Μπούτνερ στο 59'.

Η κανονική διάρκεια έληξε 1-1 κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου η Φέγενορντ επικράτησε με 4-2.