Η Ολλανδία ΤΡΙΤΗ στον κόσμο: Ισοπέδωσε την Βραζιλία με 3 – 0

Πρώτη ανάρτηση: 13/07/2014, 23:18

​Την τρίτη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο κατέκτησε η Ολλανδία, που κατάφερε να επιβάλει από την αρχή τον ρυθμό της και να συντρίψει τη Βραζιλία με 3 – 0.

Η «σελεσάο» μετά την απόλυτη συντριβή του 7 – 1 που έζησε με τη Γερμανία στον προημιτελικό, ήθελε απεγνωσμένα τη νίκη και την κατάκτηση της τρίτης θέσης για να απαλύνει λίγο τις πληγές της.

Δυστυχώς όμως η ιστορία επαναλήφθηκε και βρέθηκε στα πρώτα 17 λεπτά του παιχνιδιού να χάνει ήδη με 2 – 0.

Οι «οράνιε» από το δεύτερο κιόλας λεπτό κατάφεραν να τρομοκρατήσουν τους Βραζιλιάνους, ανοίγοντας το σκορ με 1 – 0 ύστερα από χτύπημα πέναλτι από τον Φαν Πέρσι.

Από εκείνη τη στιγμή οι Βραζιλιάνοι έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και φάνηκαν να παραδίνονται στο έλεος των αντιπάλων τους. Έτσι μετά από λίγα λεπτά ο Μπλιντ έκανε το 2 – 0, εκμεταλλευόμενος τα τραγικά λάθη στην άμυνα της «σελεσάο».

Η Βραζιλία στη συνέχεια προσπάθησε να αντεπιτεθεί, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Το τελικό 3 – 0 ήρθε στις καθυστερήσεις του δεύτερου ημιχρόνου, όταν ο Γουινάλντουμ βρήκε και πάλι ��α δίχτυα της Βραζιλίας, με την Ολλανδία να πανηγυρίζει την τρίτη θέση στο Μουντιάλ για πρώτη φορά στην ιστορία της.