Στον τελικό του Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός

Επικράτησε με 3-0 του ΟΦΗ στην Λεωφόρο

Πρώτη Ανάρτηση: 16/04/2014 17:03

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 του ΟΦΗ στην παράταση, στο κατάμεστο Απόστολος Νικολαΐδης και προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας.

Οι πράσινοι ισοφάρισαν το σκορ με το οποίο είχαν ηττηθεί στον πρώτο αγώνα με τον Αμπέιντ στο εικοστό λεπτό μετά από ασίστ του Πέτριτς και έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν σκορ πρόκρισης στο 88’ όταν ο Λαγός με προβολή, μετά από εκτέλεση φάουλ του Νάνο, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Φερνάντες.

Το 1-0 έμελε να είναι το σκορ της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο οποίος οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο συνήθης ύποπτος σκόρερ του τριφυλλιού Μάρκους Μπέρκ έκανε το 2-0 στο 97’ και έδωσε σκορ πρόκρισης στον Παναθηναϊκό. Οι κρητικοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν το πολύτιμο εκτός έδρας γκολ και να ανατρέψουν τα δεδομένα στο 105’ όταν ο Νούνιες σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Κοτσόλη, αλλά δέκα λεπτά αργότερα (115’) ο Μπεργκ έκανε με πέναλτι (το οποίο κέρδισε ο Καρέλης από τον Ζόρο) το τελικό 3-0, με το οποίο ο Παναθηναϊκός πήρε την πρόκριση στον τελικό ξανά μετά από τέσσερα χρόνια, καθώς την περίοδο 2009-10 είχε νικήσει τον Άρη με 1-0.