Χωρίς νικητή το «αιώνιο» ντέρμπι στο ΟΑΚΑ

Στο 2 - 2 έμειναν Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός

πρώτη ανάρτηση: 09-12-2012, 19:03

Ισόπαλοι με 2 - 2 αναδείχθηκαν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός, στο ΟΑΚΑ, για την 14η αγωνιστική, σε ένα από τα καλύτερα ματς που έχουν δώσει οι «αιώνιοι».

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε νωρίς με τον Μαυρία, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 2 - 1 με τον Τζιμπούρ, αλλά ο Τοτσέ στο 67ο λεπτό έγραψε την ισοπαλία.

Το φιλμ του αγώνα

19:30: σέντρα, με τον Ολυμπιακό να αρχίζει τον αγώνα.

Στο 4ο λεπτό, πρώτο κόρνερ στο ματς για τον Ολυμπιακό. Μάζεψε εύκολα ο Καρνέζης.

Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό: σέντρα του Μαυρία από τα δεξιά, ο Ζέκα αμαρκάριστος στο ύψος του πρώτου δοκαριού, η μπάλα άουτ.

Στο 14ο λεπτό, διαμαρτυρίες των παικτών του ΠΑΟ για μια κίτρινη που δεν δόθηκε στον Τοροσίδη, ο οποίος σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι και ενώ ο διαιτητής σφύριξε το φάουλ.

ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό: στο 17', σέντρα του Σπυρόπουλου από τα δεξιά και ο επερχόμενος Μαυρίας με σουτ στην κίνηση γράφει το 1 - 0!

ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό: στο 22ο λεπτό Ο Αμπντούν έβγαλε χαμηλή παράλληλη σέντρα, ο Τζιμπούρ πετάχτηκε και με προβολή έκανε το 1 - 1!

ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό: το 2 - 1 κάνει πάλι ο Τζιμπούρ, με κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Φουστέρ από τα αριστερά!

Λίγο πριν το ημίχρονο, ο Ζέκα βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά έχασε το κοντρόλ.

20:16: οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

20:34: αρχή του Β' ημιχρόνου.

52' Φάουλ από πλάγια για τον ΠΑΟ, ο Σεϊταρίδης εκτέλεσε, ο Τριανταφυλλόπυολος πήγε για την κεφαλιά, η μπάλα άουτ.

Στο 53ο λεπτό, ο Καρνέζης διώχνει το κόρνερ που εκτέλεσε ο Χολέβας.

ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό: στο 67' λάθος του Χολέβας, ο Μαυρίας πήρε τη μπάλα και έβγαλε εξαιρετική σέντρα στον Τοτσέ και που με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 2 - 2.

20:58: ολιγόλεπτη διακοπή... ρεύματος, καθώς έπεσε η τάση!

Σουτ του Φουστέρ μέσα από την περιοχή του Παναθηναϊκού στο 74', ο Καρνέζης έδιωξε με τις γροθιές.

Απίστευτο λάθος του Γκρέκο στο 80', που, αντί να διώξει, έστρωσε στον Πετρόπουλο και ο Κάρολ έδιωξε σωτήρια!

21:25: λήξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Παναθηναϊκός (Ρότσα): Καρνέζης, Τριανταφυλλόπουλος, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σεϊταρίδης, Βιτόλο, Ζέκα, Σισοκό, Μαυρίας, Χριστοδουλόπουλος, Τοτσέ.

Ολυμπιακός (Ζαρντίμ): Κάρολ, Τοροσίδης, Μανωλάς, Σιόβας, Χολέβας, Μοντέστο, Μανιάτης, Ιμπαγάσα, Φουστέρ, Αμπντούν, Τζιμπούρ.