Αποκλείστηκε από το Europa League ο Παναθηναϊκός

Έχασε 3 - 1 από την Τότεναμ και αποχαιρέτισε την διοργάνωση

πρώτη ανάρτηση: 06 - 12 - 2012, 21:48

Χάνοντας 3 - 1 από την Τότεναμ αποχαιρέτισε το Europa League ο Παναθηναϊκός, καθώς ήθελε μόνο νίκη στο Λονδίνο για να προκριθεί στους «32» της διοργάνωσης.

Το σκορ άνοιξε ο Αντεμπαγιόρ και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Ζέκα, όμως, η ατυχία «χτύπησε» την ελληνική ομάδα και με αυτογκόλ που μπήκε με την πλάτη του Καρνέζη έγινε το 2 – 1.

Το τελικό σκορ «έγραψε» ο Ντεφόου και ο Παναθηναϊκός τερμάτισε στην τρίτη θέση του 10ου ομίλου.

Το φιλμ του αγώνα:

22:05: ο αγώνας άρχισε, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα.

Στο 18ο λεπτό, ευκαιρία για την Τότεναμ, με τον Γουόκερ να εκτελεί φάουλ από καλή θέση, αλλά να ρίχνει την μπάλα στο τείχος.

ΓΚΟΛ για την Τότεναμ: στο 29', ο Αντεμπαγιόρ πήρε κάθετη πάσα του Ντέμπσεϊ και πλάσαρε για το 1 - 0.

22:50: οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

23:07: έναρξη του Β' ημιχρόνου.

ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό: ο Ζέκα μόνος στο δεύτερο δοκάρι ισοφάρισε για την ελληνική ομάδα στο 54ο λεπτό.

Tράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό στο 70': ο Σπυρόπουλος έκανε τη σέντρα, οι αμυντικοί της Τότεναμ μπερδεύτηκαν και έστρωσαν την μπάλα στον Τοτσέ, ο οποίος μόνος μέσα στην μικρή περιοχή πλάσαρε... άουτ!

ΓΚΟΛ για την Τότεναμ: στο 76', ο Γουόκερ εκτέλεσε φάουλ, ο Ντέμπσεϊ έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πήγε ��οκάρι, βρήκε την πλάτη του Καρνέζη και μπήκε στα δίχτυα.

ΓΚΟΛ για την Τότεναμ: με ωραίο πλασέ, ο Ντεφόου έκανε το 3 - 1 στο 83'.

Στο 92ο λεπτό, σέντρα απο δεξιά για τον ΠΑΟ, κεφαλιά του Φορναρόλι, η μπάλα άουτ.

23:55: λήξη του αγώνα.

Οι αρχικές ενδεκάδες:

Τότεναμ (Βίλας - Μπόας): Φρίντελ, Βερτόνγχεν, Νόουτον, Γουόκερ Κόλκερ, Ντέμπσεϊ, Λένον, Σάντρο, Κάρολ, Αντεμπαγιόρ, Ντεφόε

Παναθηναϊκός (Ρότσα): Καρνέζης, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Σεϊταρίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Σο, Βιτόλο, Σισοκό, Ζέκα, Μαυρίας, Τοτσέ