Άλωσε το Καμπ Νου η Ρεάλ: 3-1 την Μπαρτσελόνα (ΒΙΝΤΕΟ: Όλα τα γκολ)

Πάει και για το ισπανικό Σούπερ Καπ η βασίλισσα

Επίδειξη δύναμης έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης στο πρώτο επίσημο el clasico της νέας σεζόν.

Οι Μαδριλένοι άλωσαν το Καμπ Νου επικρατώντας με 3-1 της Μπαρτσελόνα για το πρώτο παιχνίδι του ισπανικού Σούπερ Καπ.

Το σκορ άνοιξε η Ρεάλ με αυτογκόλ του Πικέ (50’) ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 76’ με εύστοχο πέναλτι του Λιονέλ Μέσι.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο στο 58', έκανε το 1-2 με ένα εξαιρετικό σουτ στο 80ό λεπτό. Ο Πορτογάλος, μάλιστα, έβγαλε τη φανέλα του και την έδειξε στους φιλάθλους της Μπάρτσα όπως είχε κάνει ο Μέσι στους οπαδούς της Ρεάλ και είδε την κίτρινη κάρτα. Κάτι που του στοίχισε ένα λεπτό αργότερα, όταν είδε και δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Το τελικό 3-1 έκανε ο Ασένσιο με τρομερό σουτ στο 90’.

Ο επαναληπτικός θα γίνει την ερχόμενο Τετάρτη τα μεσάνυχτα στη Μαδρίτη.