Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1: Πρωταθλητές οι «πράσινοι»!

Επέστρεψαν στους τίτλους πρωταθλήματος 14 χρόνια μετά

Βόλλεϊ: Πρωταθλητής Ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ επί του Ολυμπιακού, έκανε το 2-0 στη σειρά και κατέκτησε το πρωτάθλημα στην Volley League ανδρών για την αγωνιστική περίοδο 2019-20.

Οι «πράσινοι» νίκησαν τον Ολυμπιακό και στον δεύτερο αγώνα της σειράς των τελικών και επέστρεψαν στους τίτλους πρωταθλήματος 14 χρόνια μετά το τελευταίο επίτευγμά τους στη διοργάνωση (2006).

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το πρώτο σετ με σοβαρή και συγκεντρωμένη εμφάνιση, οδήγησαν το σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου αλλά τότε εμφάνισαν ανεξήγητη νευρικότητα με αποτέλεσμα να το χάσουν κι έκτοτε η ομάδα του Μουνιόθ Μπενίτεθ απλώς «εξαφανίστηκε» από το κλειστό στο Μαρούσι.

Ταυτόχρονα, ήταν το πρώτο πρωτάθλημα στην προπονητική καριέρα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στην ανώτατη κατηγορία.