Νίκες για Λεβαδειακό, Κέρκυρα και Ξάνθη, «λευκή» ισοπαλία στο Περιστέρι

Τι έγινε στους αγώνες για την 6η αγωνιστική

Νικηφόρα πέρασαν από την εξ’ αναβολής 6η αγωνιστική οι Λεβαδειακός, Κέρκυρα και Ξάνθη, ενώ ισόπαλοι χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Ατρόμητος και Βέροια. Νωρίτερα, όπως σας έχουμε ενημερώσει, ο Πανθρακικός κέρδισε τον Πλατανιά.

ΠΑΣ Γιάννινα - Λεβαδειακός: 0 - 4

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και δεύτερη σε 11 ματς πέτυχε ο Λεβαδειακός στους «Ζωσιμάδες», όπου συνέτριψε με 4 - 0 τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Τα τέρματα πέτυχαν ο Τομάς στο 38', ο Μάντζιος στο 43' και 68' και ο Μιλοσάβλιεβ στο 61'.

Κέρκυρα - Πανιώνιος: 1 - 0

Την επιστροφή στις επιτυχίες πανηγύρισε Κέρκυρα, που επικράτησε του Πανιωνίου στο νησί των «Φαιάκων».

Το μοναδικο γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Κόντπς στο 14', ενώ από το 70ό λεπτό η Κέρκυρα έπαιξε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Καρντόζο.

Ξάνθη - Καλλονή 2 - 1

Την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα εξασφάλισε η Ξάνθη, νικώντας με 2 - 1 την Καλλονή.

Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Σολτάνι στο 13' και Κλέιτον με πέναλτι στο 20' και για τους φιλοξενούμενους ο Βαλιός στο 52'. Στη φάση του πέναλτι της Ξάνθης αποβλήθηκε ο Πιπίνης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ατρόμητος - Βέροια: 0 - 0

Μετά από δύο σερί νίκες ο Ατρόμητος δεν κατάφερε να κερδίσει στην έδρα του τη Βέροια, που έμεινε για 5ο ματς χωρίς νίκη.

Η σωστή άμυνα της Βέροιας δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να φτάσουν στα δίχτυα στο πρώτο μέρος του αγώνα, ενώ, στο δεύτερο ημίχρονο, το φάουλ του Φυτανίδη στο 54΄πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι και το πλασέ του Πίτου Γκαρσία, ένα λεπτό μετά, βγήκε άουτ.