Με λευκή ισοπαλία προβάδισμα στο Champions League ο Παναθηναϊκός

Στο 0 – 0 «κόλλησε» ο αγώνας με την Σταντάρ Λιέγης

Με μέτρια εμφάνιση και 0 – 0 πήρε o Παναθηναϊκός το προβάδισμα στον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League, στον πρώτο του αγώνα με την Σταντάρ Λιέγης!

Αν και στο πρώτο ημίχρονο η ελληνική ομάδα έκανε κακή εμφάνιση, ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος του αγώνα και έφτασε κοντά στο γκολ. Η μεγάλη ευκαιρία χάθηκε στο 57ο λεπτό, όταν το σουτ του Πέτριτς κόντραρε σε αμυντικό και ο Καουασίμα απέκρουσε με τα πόδια, ενώ χαρακτηριστική ήταν και η φάση του Σίλντενφελντ, που στο 64’ σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά πέτυχε το οριζόντιο δοκάρι.

Άσχημη εμφάνιση έκανε, όμως, και η Σταντάρ, με μοναδική καλή στιγμή στο 72���, με το γυριστό του Ντε Καμάργκο στην περιοχή, που δύσκολα έδιωξε σε κόρνερ ο Κοτσόλης.

Η ρεβάνς, που θα κρίνει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, θα γίνει στις 5 Αυγούστου, στη Λεωφόρο.

Οι συνθέσεις

Σταντάρ Λιέγης: Καβασίμα, Τεσέιρα, Σίμαν, Σταμ, Αρσλάναγκιτς, Βαν Ντάμε, Γκονζάλες, Μαρκέ, Μπια, Ντε Καμάργκο, Εζεκιέλ

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Σίλντενφελντ, Μέντες,. Λαγός, Ζέκα, Ατζαγκούν, Νάνο, Μπεργκ, Πέτριτς