Στον ημιτελικό του Μουντιάλ, γράφοντας ιστορία, η Γερμανία!

Κέρδισε 1 - 0 την Γαλλία. Βραζιλία ή Κολομβία ο αντίπαλός της

Με τέρμα του Χούμελς η Γερμανία κέρδισε την Γαλλία και πανηγύρισε την πρόκρισή της στους «4» του Μουντιάλ! Μάλιστα, έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίνεται για τέταρτη συνεχόμενη φορά στην ημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η ευρωπαϊκή αναμέτρηση είχε αρκετές φάσεις, ωστόσο, οι Γερμανοί ήταν εκείνοι που επέβαλαν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι, δίνοντας, κυρίως, βάση στον ανασταλτική λειτουργία.

Το γκολ μπήκε στο 13ο λεπτό: μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Σβαινστάιγκερ από το κέντρο, ο Χούμελς πήδηξε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχ��υα!

Οι «τρικολόρ» προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια και δεν το έβαλαν κάτω: μάλιστα, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπενζεμά βρέθηκε σε πολύ καλή θέση για να σκοράρει, ωστόσο, ο Νόιερ απέκρουσε.

Αντίπαλος της Γερμανίας θα είναι ο νικητής του Βραζιλία – Κολομβία, που παίζουν στις 23:00.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Γερμανία (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Χέβεντες, Χούμελς, Σβαϊνστάιγκερ, Κεντίρα, Οζίλ, Κροος, Μίλερ, Κλόζε

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Ντεμπισί, Εβρά, Σακό, Βαράν, Ματουιντί, Καμπάιγ, Πογκμπά, Βαλμπουενά, Γκριεζμάν, Μπενζεμά