Πιο κοντά στα προημιτελικά της Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός

Κέρδισε 79 - 60 την Μπεσίκτας

Πιο κοντά στα προημιτελικά της Ευρωλίγκα ο Ολυμπ��ακός

Άνετα κέρδισε στην Πόλη ο Ολυμπιακός την Μπεσίκτας και το 79 - 60 τον φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στα προημιτελικά της Ευρωλίγκα, καθώς μετά έξι νίκες στο top16 της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και το ότι οι αντίπαλοι κέρδισαν την πρώτη περίοδο με 15- 13 φαίνεται ότι τους αφύπνισε. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ελληνική ομάδα βρήκε λύσεις από τα 6.75 χάρις στους Σλούκα και Παπανικολάου, ενώ ο Πάουελ πέτυχε 7/8 δίποντα. Το ημίχρονο έληξε 38 - 30 υπέρ του Ολυμπιακού, ο οποίος διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι το τέλος του αγώνα.

Ο Πάουελ πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα του Ολυμπιακού, ο οποίος πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στον αγώνα με την Μπαρτσελόνα, στις 7 Μαρτίου, στο ΣΕΦ. ​

Τα δεκάλεπτα: 15 - 13, 30 - 38, 51 - 60, 60 - 79

Οι συνθέσεις

Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γκιουλέρ 1, Όζμιζρακ, Ακίν 4, Ασίκ, Βίντμαρ 13, Φάλκερ 11, Μάρκοτα 2, Κρίστοφερ 13(2), Μίναρντ 11, Χέρσεκ, Οζέρ 5(1)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 8, Άντιτς 2, Σπανούλης 9(1), Περπέρογλου 8, Σερμαντίνι 1, Σλούκας 7(1), Πάουελ 16, Πέρκινς, Πρίντεζης 9(1), Παπανικολάου 11(3)