Νίκη της Μπαρτσελόνα στην Ισπανία επί της Σοσιεδάδ με 1-0

Aργεντινή: Πάρτι τίτλου για τη Μπόκα!

Ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Αγγλία έκανε η Λίβερπουλ, ενώ στην Ισπανία η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες.

Στο Καμπ Νου η Μπαρτσελόνα, που δεν πατά καλά στα πόδια της, υποδέχτηκε στην Ρεάλ Σοσιεδάδ, που απείλησε αρκετές φορές τον Τερ Στέγκεν.

Δέκα λεπτά πριν το φινάλε, οι Κατελάνοι κέρδισαν πέναλτι με τη βοήθεια του Μπαρ στο 80ο λεπτό, καθώς η μπάλα ακούμπησε το χέρι του Νορμάντ σε μία σέντρα του Βιντάλ.

Ο Μέσι έγραψε  το 1-0.

Αγγλία: Λίβερπουλ – Mπόρνμουθ 2 -1

Στην Αγγλία, η Λίβερπουλ υποδέχτηκε την Μπόρνμουθ και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Γουίλσον στο 9ο λεπτό,

Ωστόσο, στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Σαλάχι, που ισοφάρισε και έφτασε τα 70 γκολ, τα περισσότερα  που έχει πέτυχει παίκτης των κοκκίων  στις πρώτες 100 αγωνιστικές

Οι Μανέ στο 33' ολοκλήρωσαν την ανατροπή και έφεραν ξανά τα χαμόγελα στην Λίβερπουλ, τρία τρίποντα μακριά από τη μαθηματική εξασφάλιση του τίτλου

Στην Αργεντινή η νύχτα έγινε μέρα στο Μπουένος Άιρες μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Μπόκα.

Τρελαμένοι με το τρόπαιο ήταν φυσικά και οι παίκτες που έστησαν τρελό πάρτι στα αποδυτήρια.

Κι όλα αυτά με την βοήθεια της μισητής Ρίβερ Πλέιτ, που έμενε 1-1 έδρα της Τακουμάν και χάρισε το τρόπαιο στην αιωνία αντίπαλο της.