Πρώτος Κενυάτης και τρίτος ‘Ελληνας στον 37ο Μαραθώνιο της Αθήνας!

Η δεύτερη καλύτερη ελληνική επίδοση στη διαδρομή από τον Γκελαούζο

Ο Κενυάτης Τζον Κιπκορίρ Κόμεν ήταν ο νικητής στον 37ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, με χρόνο 2:16: 34 δευτερόλεπτα, με δεύτερο τον Φελισιέν Μουχιτίρα από την Ρουάντα με 2:16:43 και τρίτο τον Έλληνα Κώστα Γκελαούζο με  2:19:02!  Η επίδοση του Γκελαούζου είναι η  δεύτερη καλύτερη Έλληνα αθλητή στην αυθεντική διαδρομή, ενώ  ταυτόχρονα ο ίδιος κατέκτησε για τρίτη συνεχή χρονιά τον τίτλο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Μαραθωνίου, με δεύτερο τον Παναγιώτη Καραϊσκο.

O τερματισμός του Γκελαούζου στην τρίτη θέση

Στις γυναίκες (όπου δε συμμετείχαν οι «ελίτ» αθλήτριες από το εξωτερικό), πρώτη τερμάτισε η Ελευθερία Πετρουλάκη με 2:45:50, επίδοση που είναι η καλύτερή της στην αυθεντική διαδρομή. Παράλληλα, η Πετρουλάκη αναδείχθηκε πανελληνιονίκης για δεύτερη συνεχή χρονιά. Στην 2η θέση τερμάτισε η Αικατερίνη Ασημακοπούλου και στην 3η η Παναγιώτα Τραγάκη.