«Κλείδωσε» το πλεονέκτημα έδρας ο Ολυμπιακός-Νίκησε με 89-82 την Εφές

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν τα εύκολα, δύσκολα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε χθες της Ανατολού Εφές στο στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με 89-82 και εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στα play-offs της Ευρωλίγκας.

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν τα εύκολα, δύσκολα με αντίπαλο την ομάδα που βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, αλλά κατάφεραν τελικά να πάρουν μια σημαντική νίκη.

Ο Μιλου-τί-νοφ που πέτυχε είκοσι πόντους ήταν ο κορυφαίος για τους Πειραιώτες, ενώ από δεκαεπτά πόντους σημείωσαν ο Σπανούλης και ο Παπαπέτρου.

Στον αντίποδα, από τους Τούρκους ο Σιμόν είχε 18 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Ουίμς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και, κυριαρχώντας στο… ζωγραφιστό «έτρεξε» ένα σερί 7-0 στο ξεκίνημα του ματς, με τους Σπανούλη και Παπαπέτρου στη συνέχεια να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +16 (28-12), πριν το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρωθεί με σκορ 30-15 υπέρ των Πειραιωτών.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε στο 17' με 45-30 ωστόσο στα τελευταία τρία λεπτά οι Τούρκοι κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά, μειώνοντας αρχικά σε 45-40 απέναντι στους ερυθρόλευκους, που πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με +7 (49-42).

Τα προβλήματα συνεχίστηκαν και στο δεύτερο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε πολλά κενά στην άμυνα και επέτρεψε στην Εφές να τον πλησιάσει στο καλάθι (51-49), διά χειρός Ντάνστον.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 49-42, 70-57, 89-82

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 2, Παπαπέτρου 17 (6/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Σπανούλης 17 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη), Μιλουτίνοφ 20 (8/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 7 (1), Τιλί 6 (2), Πρίντεζης 11 (8 ριμπάουντ), Μάντζαρης 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρόμπερτς 4 (4/4 βολές), Τόμπσον.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): ΜακΚάλουμ 6 (3/13 σουτ, 4 ασίστ), Μπαλμπάι, Μπράουν 10 (1), Μπατούκ, Ντεμίρ, Μότουμ 7 (1), Ουίμς 14, Στίματς 10, Μουσταφά, Ντάγκλας 5, Ντάνστον 10, Σιμόν 18 (3/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ).