Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Βέροια και κατέκτησε το πρωτάθλημα

Δύο γκολ του Φουστέρ συνέβαλαν στην κατάκτηση 43ου πρωταθλήματος

​ Με δύο γκολ του Ισπανού Φουστέρ, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν (3-0) της Βέροιας στο Καραϊσκάκη και είναι και μαθηματικά πρωταθλητές από τον Φλεβάρη.

Έπειτα από ένα α’ ημίχρονο που ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα χαμηλός και απόλυτα διαχειρίσιμος από την πλευρά της Βέροιας, ο Ολυμπιακός κατάφερε μεν να προηγηθεί, αλλά σε αρκετές περιπτώσεις απειλήθηκε από τους φιλοξενούμενους. Σε αυτές τις στιγμές ο Ρομπέρτο δήλωσε «παρών» και ουσιαστικά έβαλε τέλος σε όποια… όνειρα είχε η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου.

Στο β’ ημίχρονο και αφού ο Φουστέρ «έγραψε» και το 2-0, ο Ολυμπιακός πρόσφερε και θέαμα στους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο «Γ. Καραϊσκάκης», καθώς όχι μόνο έκανε το 3-0 με τον «πεισματάρη» Πουλίδο, αλλά έχασε πολλές ευκαιρίες για ευρύτερο σκορ.

Mε τα δύο γκολ, ο Φουστέρ συνέβαλε στην κατάκτηση του43ου πρωταθλήματος.