BINTEO: Η προκλητική χειρονομία του Χάρα στον Καβάνι στο Κόπα Αμέρικα

Η Χιλή προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης

Η διοργανώτρια Χιλή πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα, καθώς νίκησε με 1-0 την Ουρουγου��η, μετά από συναρπαστικό και επεισοδιακό παιχνίδι.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 81ο λεπτό ο Ισλα, ενώ η -κάτοχος του τροπαίου- Ουρουγουάη ολοκλήρωσε το ματς με 9 παίκτες, λόγω των αποβολών των Καβάνι και Φουσίλε.

Ωστόσο το ματς σημάδεψε η φάση του 63ου λεπτού με πρωταγωνιστές τους Γκονσάλο Χάρα και Έντισον Καβάνι.

Ο αμυντικός της Χιλής σε μια προσπάθειά του να εκνευρίσει τον επιθετικό της Ουρουγουάης, του έβαλε το δάχτυλό του στα οπίσθια

Αυτή η κίνηση φυσικά δεν άρεσε καθόλου στον Καβάνι που απάντησε με ένα «απαλό» χαστούκι στον Χάρα.

Ο τελευταίος έπεσε στο γήπεδο και ο διαιτητή που δεν είχε πλήρη εικόνα της φάσης απέβαλε τον Καβάνι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.