Στραβά άρχισε ο Παναθηναϊκός: διασύρθηκε από την ΤΣΣΚΑ στα πλέι οφ!

Με 93 - 66 γνώρισε την ήττα στην Ευρωλίγκα

​Κακή αρχή έκανε στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός που γνώρισε την ήττα από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, με 93 - 66! Οι Ρώσοι έκαναν το 1 - 0, ενώ η ελληνική ομάδα θα έχει μια δεύτερη ευκαιρία την προσεχή Πέμπτη, στις 20:00, στο ΟΑΚΑ.

Εκτός από τις σημαντικές απουσίες (Μποχωρίδης, Σλότερ, Λασουάλ), το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να αναμετρηθεί με την ΤΣΣΚΑ, ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση. Μάλιστα, το ματς φάνηκε ότι τελείωσε στο δεύτερο 10λεπτο, όπου οι Ρώσοι «ξέφυγαν» με 16 - 0 σερί και 24 πόντους διαφορά (49 - 25), με τον Παναθηναϊκό να είναι απλά… θεατής.

Οι Παππάς (16 πόντοι) και Γκιστ (14) πάλεψαν μόνοι στην επίθεση, ενώ ο Διαμαντίδης έμεινε άποντος και περιορίστηκε σε 3 ασίστ στα 19 λεπτά που αγωνίστηκε, ενώ «εκτελεστής» από την πλευ��ά της ΤΣΣΚΑ υπήρξε ο Κιριλένκο (12 πόντοι) και ακολούθησε σε απόδοση ο Τεόντοσιτς (10).

Τα δεκάλεπτα: 29 - 21, 56 - 27, 77 - 42, 93 - 66

Οι συνθέσεις

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 7 (1), Τεόντοσιτς 18 (4), Νίκολς 13 (3), Τζάκσον 7 (1), Μαρκοϊσβίλι 13 (3), Κορόμπκοφ 4, Γουίμς 2, Βοροντσέβιτς 7 (1), Καούν 6, Κριάπα 2, Χάινς 2, Κιριλένκο 12 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 4 (1), Γιάνκοβιτς 7 (2), Φώτσης 3 (1), Νέλσον 2, Παππάς 16 (2), Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης, Γκιστ 14 (1), Μπατίστα 8, Μπλουμς, Λούντζης 2