«Διπλό» ο ΠΑΟΚ, αποκλείστηκε ο Αστέρας, έχασε ο Παναθηναϊκός

Τι έκαναν οι ελληνικές ομάδες στο Europa League

​Με δύο γκολ του Στέφανου Αθανασιάδη κέρδισε ο ΠΑΟΚ την Ντιναμό Μινσκ για το Europa League, την ώρα που ο Αστέρας Τρίπολης χάνει κάθ�� ελπίδα πρόκρισης μετά την ισοπαλία με την Μπεσίκτας και ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Ντιναμό Μόσχας.

Ντιναμό Μινσκ – ΠΑΟΚ: 0 – 2

Μια νίκη στην τελευταία αγωνιστική, στην Τούμπα, απέναντι στην Γκινκάμπ, θέλει πλέον ο ΠΑΟΚ για να περάσει στους «32» της διοργάνωσης.

Ο «δικέφαλος» κέρδισε στο Μπορίσοφ με δύο γκολ του Στέφανου Αθανασιάδη, στο τελευταίο δεκάλεπτο (82΄,88΄).

Αστέρας Τρίπολης – Μπεσίκτας: 2 – 2

Τέλος στην πορεία του στη διοργάνωση έβαλε ο Αστέρας που ήρθε ισόπαλος 2 – 2 με την Μπεσίκτας, μέσα στην έδρα του.

Τα τέρματα πέτυχαν οι Μπαράλες και Πάρα (72’, 83’), ενώ από τους αντιπάλους σκόραραν οι Μπα και Τορέ (15’, 61’ πέναλτι).

Ντιναμό Μόσχας – Π��ναθηναϊκός: 2 – 1

Αν και προηγήθηκε, το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την Ρωσία.

Ο Μπεργκ άνοιξε το σκορ στο 14’, αλλά το σκηνικό ανατράπηκε στο 55’ με αυτογκόλ του Τριανταφυλλόπουλου και η ήττα ήρθε έξι λεπτά μετά, με τέρμα του Ιόνοφ.