Πήραν «κεφάλι» Τσέλσι, Φενέρμπαχτσε και Μπενφίκα

Ισοπαλία η Τότεναμ στο Λονδίνο

​Πλούσιο το αποψινό «μενού» στο Europa League όπου σημειώθηκαν τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Οι έδρες αποδείχθηκαν απόρθητες στις πρώτες αναμετρήσεις της προημιτελικής φάσης.

Μεγάλη νίκη της Φενέρμπαχτσε επί της Λάτσιο

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 2-0 της Λάτσιο στην Κωνσταντινούπολη στο πρώτο μεταξύ τους ματς. Οι Ιταλοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος αλλά η «Φενέρ» έχασε μοναδική ευκαιρία για να προηγηθεί, όταν το σουτ του Σο σταμάτησε στο δοκάρι. Οι «λατσιάλι» έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ονάζι στο 47΄. Οι Τούρκοι το εκμεταλεύτηκαν και άνοιξαν το σκορ στο 78΄ με πέναλτι του Γουεμπό, ενώ στις καθυστερήσεις ο Κάιτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Με «ταύρο» τον Φερνάντο Τόρες

Η Τσέλσι με σούπερ Φερνάντο Τόρες επικράτησε με 3-1 τη Ρούμπιν Καζάν στο «Σ��άμφορντ Μπριτζ». Ο Ισπανός «χτύπησε» στο 16ο και το 70ο λεπτό, με τον Βίκτορ Μόουζες να σκοράρει ενδιάμεσα (32΄), ενώ η ρωσική ομάδα είχε μειώσει σε 2-1 με πέναλτι του Νάτσο στο 41΄.

Νίκη-ανατροπή για την Μπενφίκα κόντρα στην Νιούκαστλ

Η Μπενφίκα νίκησε με 3-1 την Νιούκαστλ στη Λισαβόνα, αν και βρέθηκε να κυνηγά την ανατροπή του σκορ μετά το γκολ του Παπίς Σισέ στο 12ο λεπτό. Οι Πο��τογάλοι ισοφάρισαν με τον Ροντρίγκο στο 25΄, στο 65΄ ο Λίμα έκανε το 2-1 και ο Καρντόζο με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 71'.

Έκπληξη-"βόμβα" στο Λονδίνο

Μεγάλη έκπληξη στην πρωτεύουσα της Αγγλίας, όπου η Βασιλεία πήρε ισοπαλία 2-2 από την Τότεναμ. Οι Ελβετοί αδικούνται από το τελικό σκορ, αφού όχι μόνο προηγήθηκαν 2-0 αλλά έχασαν ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη.
Ο Στόκερ άνοιξε το σκορ στο 30΄, μετά από δοκάρι του Στρέλερ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Φράι έγραψε το 0-2. Οι «Πετεινοί» ξαναμπήκαν στο παιχνίδι με τον Αντεμπαγιόρ να μειώνει στο 40΄, ενώ έφτασαν στην ισοφάριση με τον Σίγκουρντσον στο 58΄.