«Καθάρισαν» στη Super League Άρης, ΠΑΟΚ και Ατρόμητος

Νίκησαν Πανιώνιο, Πανθρακικό και Κέρκυρα για την 16η αγωνιστική

Με το δεξί μπήκαν στο γήπεδο για το 2013 ο Άρης, ο ΠΑΟΚ και ο Ατρόμητος, που ολοκλήρωσαν με νίκες την 16η αγωνιστική. Η πρώτη «στροφή» της νέας χρονιάς ολοκληρώνεται αύριο, με το Ξάνθη – ΟΦΗ.

Άρης – Πανιώνιος: 2 – 1

Πολύτιμο «τρίποντο» που τον απ��μακρύνει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας πήρε ο Άρης στην έδρα του, χάρη στα τέρματα των Αγγελούδη και Αγκάνθο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν στο σκορ στο 29ο λεπτό, ενώ ο Πανιώνιος ισοφάρισε στο 42΄με τον Ντούνη.

Αν και οι «κυανέρυθροι» ανέβασαν ρυθμούς στο β’ ημίχρονο δεν κατάφεραν να σκοράρουν και, τελικά, ο Αγκάνθο «καθάρισε» στο 79’ γράφοντας το 2 – 1 για τον Άρη.

ΠΑΟΚ – Πανθρακικός: 4 – 1

Αγώνα με... ανατροπή έδωσε ο ΠΑΟΚ στην Κομοτηνή, καθώς όχι μόνο ��ατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά και να κερδίσει με «τεσσάρα».

Το σκορ άνοιξε στο 32΄ο Κάτσε για τους Θρακιώτες, οι οποίοι από το πρώτο μέρος έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του γκολκίπερ Κουτσόπουλου.

Μετά από άστοχο πέναλτι του Σαλπιγγίδη, ο ΠΑΟΚ βρήκ�� τα δίχτυα και ισοφάρισε στο 70’ με τον Λάζαρ, ενώ τα υπόλοιπα τρία τέρματα πέτυχαν στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα οι Σαλπιγγίδης, Γιάννου και Σταφυλίδης.

Ατρόμητος – Κέρκυρα: 2 – 0

Εύκολη νίκη πήρε ο Ατρόμητος κόντρα στην Κέρκυρα, η οποία πλέον συγκατοικεί με την ΑΕΚ στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Με τον Φυτανίδη στο 26ο λεπτό και τον Ταυλαρίδη στο 320, ο Ατρόμητος πήρε νωρίς το προβάδισμα.

Στο β΄ημιχρονο, η αθηναϊκή ομάδα είχε την ευκαιρί�� να... τριτώσει, ωστόσο, το πλασέ του Επστάιν στο 59΄πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.