Νίκησε την Άρσεναλ και πάει στους «ισχυρούς» ο Ολυμπιακός

Με νίκη αποχαιρέτησε το Champions League

Νίκησε την Άρσεναλ και πάει στους «ισχυρούς�� ο Ολυμπιακός

πρώτη ανάρτηση: 4-12-2012, 21:30

Με νίκη και το κεφάλι ψηλά αποχαιρέτισε το Champions League ο Ολυμπιακός, που κέρδισε την Άρσεναλ με 2 – 1 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», για την 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Τα γκολ του Μανιάτη και του Μήτρογλου έστειλαν την ελληνική ομάδα στο γκρουπ των «ισχυρών» στην κλήρωση για τους «32» του Europa League (20 Δεκεμβρίου), βάζουν στα ταμεία του συλλόγου περίπου 1 εκατομμύριο ευρώ, αλλά και τονώνουν την ψυχολογία ενόψει του κυριακάτικου ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Το φιλμ του αγώνα

21:45: ο αγώνας άρχισε.

Πρώτη καλή στιγμή για την Άρσεναλ στο 2ο λεπτό, με το σουτ του Ζερβίνιο μέσα από την περιοχή να φεύγει άουτ.

Στο 6ο λεπτό πρώτο σουτ για τον Ολυμπιακό, όμως, ο Σέζνι μπλόκαρε εύκολα την μπαλιά του Αμπντούν.

Καλές ευκαιρίες για τον Ολυμπιακό στο 20', το 24' και το 25', με πιο θεαματική εκείνη του Αμπντούν, που συνεργάστηκε άψογα με τον Γκρέκο, αλλά ο Σέζνι έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό σουτ.

ΓΚΟΛ για την Άρσεναλ: το σκορ άνοιξε στο 38’ ο Ροσίτσκι, που έπιασε δυνατό συρτό σουτ μετά από ωραία κίνηση του Ζερβίνιο μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού.

22:30: ημίχρονο.

22:46: έναρξη Β' ημιχρόνου.

Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 64ο λεπτό, με τον Μασάντο να αναγκάζει τον πορτιέρο της Άρσεναλ να ζοριστεί για να διώξει την κεφαλιά του.

ΓΚΟΛ για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ: στο 64ο λεπτό η μπάλα κόντραρε στον Ράμσεϊ και στρώθηκε στον Μανιάτη που από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό: στο 73' ο Μήτρογλου με τρομερή ενέργεια σούταρε, η μπάλα πέρασε από όλους και καρφώθηκε στην αριστερή γωνία του Σέζνι.

23:35: λήξη του αγώνα

Οι αρχικές συνθέσεις του αγώνα:

Ολυμπιακός: Κάρολ, Τοροσίδης, Κοντρέρας, Μανωλάς, Ντιακιτέ, Φέισα, Μανιάτης, Γκρέκο, Αμπντούν, Μασάντο, Τζιμπούρ

Άρσεναλ: Σέζνι, Μιντ, Τζένκινσον, Σκιλασί, Βερμάελεν, Κοκλέν, Ράμσεϊ, Ροσίτσκι, Τσάμπερλεϊν, Ζερβίνιο, Σαμάκ

Διαιτητής: Αλμπέρτο Ουντιάνο Μαγιένκο