Χάλκινος Ολυμπιονίκης ο Ηλίας Ηλιάδης! - "Αφιερωμένο στους Έλληνες το μετάλλιο"

Πώς τα πάνε σήμερα οι Έλληνες στους Ολυμπιακούς Αγώνες

πρώτη ανάρτηση: 01-08-2012, 12:05

Το πρώτο μετάλλιο χάρισε στην Ελλάδα ο Ηλίας Ηλιάδης κερδίζοντας το χάλκινο στο τζούντο!

Δεν προκρίθηκε στα ημιτελικά της ξιφασκίας η Βάσω Βουγιούκα, ενώ αποκλείστηκαν και οι Ελληνίδες αθλήτριες του beach volley Αρβανίτη και Τσιαρτσιάνη. Ο ιστιοπλόος Βύρωνας Κοκκαλάνης είναι κοντά στη διάκριση! Στο μεταξύ, ο Ανδρέας Βαζαίος βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ αλλά δεν προκρίθηκε, εκτός έμειναν οι αδερφοί Γκουντούλα στη δίκωπο και η Νέρι Νιαγκουάρα.

Χάλκινος ο Ηλίας Ηλιάδης- Αφιερωμένο στην Ελλάδα το μετάλλιο

Με το δεξί ρίχτηκε στην «μάχη» του Λονδίνου ο χρυσός Ολυμπιονίκης της Αθήνας και παγκόσμιος πρωταθλητής, Ηλίας Ηλιάδης και τα κα��άφερε φέρνοντας το χάλκινο μετάλλιο στην Ελλάδα, το πρώτο των φετινών Ολυμπιακών Αγώνων για τη χώρα μας,επικρατώντας στον τελικό της κατηγορίας των 90 κιλών του Βραζιλιάνου Τιάγκο Καμίλο. Ο Χάλκινος Ολυμπιονίκης αφιέρωσε το μετάλλιο στην Ελλάδα, που περνάει δύσκολες στιγμές.

Ο αθλητής μας, αφού νίκησε τον Μαρκ Άντονι από την Αυστραλία, προκρίθηκε στον τελικό των ρεπεσάζ, όπου και αντιμετώπισε το νικητή της αναμέτρησης Ντάε Ναμ Σονγκ (Κορέα)-Τιάγκο Καμίλο (Βραζιλία). Νωρίτερα είχε ηττηθεί από τον Κιρίλ Ντενίσοβ στα προημιτελικά των -90 κιλών και μέσω των ρεπεσάζ (16:30- που εν τέλει προκρίθηκε) θα κρινόταν η διεκδίκηση του χάλκινου μεταλλίου. Το waza-ari αποδείχθηκε μεγάλο ατού του Ηλία: με αυτή την κίνηση κέρδισε τον Καρόλις Μπάουζα από τη Λιθουανία και πέρασε στα προημιτελικά, ενώ νωρίτερα είχε προκριθεί πάλι με Waza-ari επί του Σλοβάκου Μίλαν Ραντλ.)
5η θέση στην γενική κατάταξη η Βουγιούκ αλλά έχασε την πρόκριση στα ημιτελικά της ξιφασκίας
Στις 8 καλύτερες αθλήτριες της ξιφασκίας προκρίθηκε η Βάσω Βουγιούκα, αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί στην ημιτελική φάση της ξιφασκίας. Αν και βρέθηκε μπορστά με 11-9 και 9-6 η Βάσω Βουγιούκα ηττήθηκε τελικά από την αντιπαλό της Κιμ (Νότια Κορέα) με 15-12 και τέθηκε νοκ άουτ στην σπάθη του Ολυμπιακού τουρνουά ξιφασκίας.
Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μετρούσε δύο νίκες έως τα προημι��ελικά κόντρα στις Αλεξάνδρα Σόσα από την Πολωνία με 15-7 και τη βρετανίδα, Λουίζ Μποντ Ουίλιαμς με 15-8.
Νωρίτερα, η Ελληνίδα τέταρτη στην παγκόσμια κατάταξη, επικράτησε 15-7 (8-3, 7-4) της Πολωνέζας Αλεξάνδρα Σόσα και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

21η η Σκαρλάτου στην 3η ιστιοδρομία της κλάσης RS-X γυναικών
Η Αγγελική Σκαρλάτου κατέλαβε την 21η θέση στην τρίτη ιστιοδρομία της κλάσης RS-X γυναικών. Η ελληνίδα ιστιοπλόος έμεινε 4 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα πίσω από την Ισπανίδα Μαρίνα Αλαμπάου Νέιρα, που τερμάτισε πρώτη σε 30.08. Μετά τις πρώτες τρεις κούρσες, η Σκαρλάτου είναι 17η στη γενική κατάταξη με 47 βαθμούς ποινής, ενώ στην κορυφή βρίσκεται η Αλαμπάου Νέιρα με 4 βαθμούς ποινής.
Τελευταίοι οι Δήμου/Πατενιώτης στα 49er
Την 20η και τελευταία θέση κατέλαβαν οι Διονύσης Δήμου/Μιχάλης Πατενιώτης στην έκτη ιστιοδρομία των σκαφών 49er. Το ελληνικό πλήρωμα έμεινε 2 λεπτά και 10 δεύτερα πίσω από τους Αυστραλούς Νέιθαν Άουτεριτζ και Άϊεν Τζένσεν, οι οποίοι τερμάτισαν πρώτοι την κούρσα σε 29:30. Μετά από έξι ιστιοδρομίες οι Δήμου/Πατενιώτης είναι 20οι στη γενική κατάταξη με 92 βαθμούς ποινής, ενώ στην κορυφή βρίσκονται οι Άουτεριτζ και Τζένσεν με 10 βαθμούς ποινής.
Στην 34η θέση η Αγραφιώτη στην 6η ιστιοδρομία των Laser Radial
Η Αννα Αγραφιώτη κατέλαβε την 34η θέση στην έκτη ιστιοδρομία των Laser Radial γυναικών.Η Ελληνίδα ιστιοπλόος έμεινε 4 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα πίσω από την Ολλανδέζα Μάριτ Μποουβμέεστερ, που τερμάτισε πρώτη με χρόνο 59:41. Μετά τις πρώτες έξι κούρσες, η Αγραφιώτη είναι 34η στη γενική κατάταξη με 153 βαθμούς ποινής, την ώρα που στην κορυφή βρίσκεται η Άναλιζ Μέρφι από την Ιρλανδία με 12 βαθμούς ποινής.
Στην 27η θέση ο Βαγγέλης Χειμώνας
Ο Χειμώνας είναι 27ος στη γενική κατάταξη στην κατηγορία Laser μετά τις πρώτες έξι ιστιοδρομίες, με 113 βαθμούς ποινής. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Kύπριος Παύλος Κοντίδης και στην έκτη ιστιοδρομία καθώς κατέκτησε την τέταρτη θέση. Ο Κύπριος ιστιοπλόος έμεινε 1 λεπτό και 4 δευτερόλεπτα πίσω από τον Κροάτη Τόντσι Σ��ιπάνοβιτς, που τερμάτισε πρώτος σε 56:57, ενώ ο Βαγγέλης Χειμώνας κατέλαβε την 33η θέση, μένοντας 3 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή.
Βίκυ Αρβανίτη και Μαρία Τσιαρτσιάνη αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του Ολυμπιακού τουρνουά μπιτς βόλεϊ
Οι Ελληνίδες ισοβάθμισαν στην τρίτη θέση με τις αθλήτριες της Ελβετίας, αλλά κατετάγησαν τέταρτες, επειδή είχαν ηττηθεί στο μεταξύ τους αγώνα. Οι Ρωσίδες Αναστάσια Βάσινα/Άννα Βοζάκοβα νίκησαν το ελβετικό δίδυμο των Σιμόνε Κουν/Ναντίν Ζούμκερ με 2-1 σετ (21-17, 19-21, 15-9) και κατετάγησαν στην πρώτη θέση του Β΄ ομίλου.
Την πρόκριση στην επόμενη φάση παίρνουν οι πρώτες δύο ομάδες κάθε ομίλου, όπως και οι δύο καλύτερες τρίτες, ενώ οι υπόλοιπες τέσσερις ομάδες που θα καταταγούν τρίτες θα δώσουν αύριο το βράδυ αγώνα μπαράζ για να συμπληρώσουν τις δύο τελευταίες θέσεις της 16άδας.

Ολοταχώς για μετάλλιο ο Κοκκαλάνης

Πλώρη για μετάλλιο έβαλε ο Βύρων Κοκκαλάνης στα RS:X, καθώς πήρε την 6η και τη 2η θέση στην τρίτη και τέταρτη ιστιοδρομία, με αποτέλεσμα να είναι 5ος στη γενική κατάταξη με 23 βαθμούς ποινής.

Αύριο, Πέμπτη, θα γίνουν η 5η και η 6η ιστιοδρομία και, αν ο αθλητής μας είναι μέσα στην πρώτη πεντάδα, θα βρεθεί κοντά στο μετάλλιο.

Ρεκόρ αλλά εκτός ο Βαζαίος

Το ατομικό ρεκόρ του στα 200μ. μικτή ατομική βελτίωσε ο Ανδρέας Βαζαίος, ο μικρότερος Έλληνας αθλητής στο Λονδίνο (18 ετών), ωστόσο δεν κατάφερε να προκριθεί.

Με 2:01.23 τερμάτισε έκτος στη στη δεύτερη προκριματική σειρά, δημιουργώντας ελπίδες για καλύτερες επιδόσεις και διακρίσεις στο μέλλον.

Αποκλείστηκαν οι δίδυμοι

Στην 5η θέση των ημιτελικών τερμάτισαν οι Απόστολος και Νίκος Γκουντούλας και αποκλείστηκαν από τον τελικό στη δίκωπο άνευ πηδαλιούχου.

Τα δύο αδέρφια ήταν πολύ κοντά στον τελικό, όμως, στο τέλος φάνηκε να ξεμένουν από δυνάμες και τερμάτισαν με χρόνο 7.07.15.

Τελευταία η Νέρι

Την τελευταία θέση στην προκριματική της σειρά τα 100μ. ελεύθερο με χρόνο 56:63 κατέλαβε η Νέρι Νιαγκουάρα.