ΠΑΟΚ Πρωταθλητής Ελλάδος 2024!

«Άλωσε» το Χαριλάου και με 10 παίκτες νίκησε τον Άρη με 1-2

Ο ΠΑΟΚ πήρε και την τελευταία νίκη που χρειαζόταν  για να πάρει το πρωτάθλημα της Super League και «αλώνοντας» την έδρα του συμπολίτη του Άρη κατέκτησε το πρωτάθλημα της Super League για το 2024. Είχαν προηγηθεί διαδοχικές νίκες επί ΑΕΚ, Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού σε ένα απίθανο «φίνις» στη σεζόν.

Μάλιστα δεν του στοίχισε ότι έπαιζε για 18 λεπτά (με τις καθυστερήσεις) με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μιχαηλίδης, που είχε χρεωθεί την πρώτη στα... πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα!

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε συγκεκριμένα στο 30’ με γκολ του Τόμας μετά από «μαγικό» συνδυασμό Κωνσταντέλια – Ζίφκοβιτς για να ισοφαρίσει ο Άρης με τον Μορόν στο 47!

Το τελικό σκορ 1-2 διαμόρφωσε ο Τάισον στο 62’ χαρίζοντας στον ΠΑΟΚ το 4ο πρωτάθλημα της ιστορίας του και το 2ο μέσα σε 5 χρόνια.

Ο πανηγυρισμός του Τάισον μετά το γκολ που πέτυχε και έκανε το 1-2 μέσα στην έδρα του Άρη (φωτογραφία Ευρωκίνηση)