Στην κορυφή η Μπενφίκα

Μετά από 35 χρόνια η Γουότφορντ σε τελικό κυπέλλου Αγγλίας

Μετά από 35 χρόνια η Γουότφορντ θα βρεθεί και πάλι σε τελικό κυπέλλου Αγγλίας όπου θα αντιμετωπίσει την Μάντσεστερ Σίτι. Η ομάδα του Λονδίνου  βρέθηκε να χάνει 2-0 από τη Γουλβς με γκολ του Ντόχερτι στο 36 και του Χιμένεζ στο 62. Ο Ζεράρ Ντεουλοφέου μείωσε στο 79 με εξαιρετικό γκολ, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντίνι δέχθηκε μια κλωτσιά από τον Ντεντόνκερ, το VAR έδειξε πέναλτι και ο αρχηγός της Γουότφορντ από το σημείο του πέναλτι έστειλε το ματς στη παράταση. Εκεί, ο Ντεουλοφέου στο 104 με ωραία ενέργεια και πλασέ έκανε το 3-2 και η Γουότφορντ προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου Αγγλίας.

ΣΤΗ ΚΟΡΥΦΗ Η ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Στη πρώτη θέση του Πορτογαλικού πρωταθλήματος παραμένει η Μπενφίκα που νίκησε με 4-1 εκτός εδρας την Φεϊρένσε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10’ με κεφαλιά του Στούρζεον. Οι Αετοί έφτασαν στην ισοφάριση στο 40 με πέναλτι του Πίτσι. Η ανατροπή της Μπενφίκα ολοκληρώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Αντρέ Αλμέιδα να εκτελεί από κοντά τον Κάιο μετά από κεφαλιά-πάσα του Σάμαρη. Στο 49 με σκόρερ τον Σεφέροβιτς οι «αετοί» έφτασαν στο 1-3, ενώ ο ίδιος παίκτης ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 4-1 με το οποίο η Μπενφίκα έφτασε τους 69 βαθμούς και είναι στη πρώτη θέση μαζί με τον Πόρτο.