Σαουθάμπτον- Μάντσεστερ Σίτι 1-3

Χαμόγελα και για τη Γιουνάιτεντ

Στην Αγγλία η Μάντσεστερ Σίτι, παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρωτοπόρου Λίβερπουλ, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνεχίζει την ανοδική της πορεία στην μετά Μουρίνιο εποχή.

Επιστροφή στις επιτυχίες,  για την Μάντσεστερ Σίτι που νίκησε εκτός έδρας τη Σαουθάμπτον με 3-1.

Οι «πολίτες» προηγήθηκαν νωρίς νωρίς με τον Νταβίντ Σίλβα. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε από τον  Πιέρ Χόιμπιεργκ. Η Σίτι όμως συμμάχησε με την τύχη και το σουτ του Στέρλινγκ κόντραρε στον Γουάρντ-Πρόουζ και κατέληξε στα δίχτυα.

Έτσι  στις καθυστερήσεις του  ημιχρόνου  ο  Αγουέρο, κλείδωσε τη νίκη και η ομάδα του διατηρήθηκε στο 0  -7 από τη Λίβερπουλ την οποία υποδέχεται στο ντέρμπι χρονιάς στις 3 Ιανουαρίου.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝ. - ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ 3 - 1

Χαμόγελα και για τη Γιουνάιτεντ που  πανηγύρισε την τρίτη συνεχομένη νίκη με τον Σοκλιερ στον πάγο.

Ο αναγεννημένος  Πολ Πογκμπά άνοιξε  το σκορ στο Old Trafford κόντρα στην Μπορνμουθ στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο Γάλλος άσος  έκανε και το 2-0

Την σκυτάλη πήρε ο Μάρκους Ράσφορνι που έκανε το 3-0 στο 45',
Ο  Ρουμελού Λουκακού (στο 72') ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-0  ενώ το γκολ της Μπόρνμουθ πέτυχε ο Άκε.